Ruszył Wimbledon. Przypominamy polskie sukcesy na trawiastych kortach

W poniedziałek wystartował wielkoszlemowy Wimbledon. W rywalizacji biorą  udział najlepsi polscy tenisiści, w tym Hubert Hurkacz i Iga Świątek. Trzeba pamiętać jednak, że przed nimi na kortach przy Church Road sukces odniosły inne polskie gwiazdy tenisa.

Ruszył Wimbledon. Przypominamy polskie sukcesy na trawiastych kortach

Agnieszka Radwańska tenisową karierę zakończyła w listopadzie 2018 roku

Foto: Shutterstock.com/pdrocha

Rozpoczyna się trzeci wielkoszlemowy turniej w 2022 roku – Wimbledon. W poniedziałek 27 czerwca w Londynie zaprezentuje się pięcioro polskich tenisistów: Hubert Hurkacz, Kamil Majchrzak, Magda Linette, Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska. Tymczasem w Trójce Krzysztof Łoniewski w towarzystwie Adama Romera, znawcy tenisa i redaktora naczelnego portalu Tenisklub przypomnieli największe sukcesy polskich tenisistek i tenisistów na kortach All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Jadwiga Jędrzejowska – pierwsza Polka na Wimbledonie

Jadwiga Jędrzejowska (1912-1980) w 1937 roku została finalistką Wimbledonu oraz mistrzostw USA w grze pojedynczej, finalistką mistrzostw Francji w grze pojedynczej w 1939 roku, zwyciężczynią mistrzostw Francji w grze podwójnej w 1939 roku oraz wielokrotną mistrzynią Polski. Podsumowując, w latach 1927–1966 zdobyła 62 tytuły mistrzyni kraju (23 w singlu, 14 w deblu i 25 w mikście) oraz 27 razy triumfowała w międzynarodowych mistrzostwach Polski. 

Tomasz Gęsikowski o historii Wimbledonu, fenomenie Jadwigi Jędrzejowskiej i fascynacji tenisem wśród polskich aktorów (Trójka przed południem)
6:31
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jadwiga Jędrzejowska przez wiele lat była wzorem do naśladowania – zagrała przecież w finale Wimbledonu w 1937 roku i prowadziła w trzecim secie 4:2. – Wszyscy ci, którzy tam byli i którzy trzymali za nią kciuki, już witali się z gąską, a jednak okazało się, że odrobinę zabrakło do zwycięstwa – mówił Adam Romer.


Najczęściej czytane

Sukcesy Wojciecha Fibaka

Urodzony w 1952 roku w Poznaniu, Wojciech Fibak jest uznawany za jednego z najlepszych polskich tenisistów w historii. Po raz pierwszy w Wimbledonie Wojciech Fibak wziął udział jako 18-latek, w 1970 roku – walczył wówczas w juniorskich ćwierćfinałach. W 1980 roku, gdy jego kariera osiągnęła apogeum, doszedł do ćwierćfinałów, a w latach 1977, 1978 i 1981 – do 1/8 finału (1977, 1978 i 1981).

A. Romer: Agnieszka Radwańska "pozwoliła nam się zaprzyjaźnić z trawą tenisową"

– Pod wielu latach bez polskich sukcesów na Wimbledonie pojawiła się Agnieszka Radwańska (ur. w 1989 roku w Krakowie). – Agnieszka Radwańska pozwoliła nam się zaprzyjaźnić z trawą tenisową, która była dla nas nawierzchnią nieprzychylną. Pamiętam doskonale finał z 2012 roku. Patrząc z perspektywy czasu, to było naprawdę wielkie osiągnięcie. Po zaciętej walce Agnieszka Radwańska jednak uległa Serenie Williams – wspomina Adam Romer.

Na Wimbledonie w 2013 roku Agnieszka Radwańska grała niezwykle zacięty mecz z Sabine Lisicki, zakończony wynikiem 7-9 w trzecim secie. – To był taki moment, kiedy Radwańskiej brakowało dwóch punktów do zwycięstwa, a my już na nie czekaliśmy, bo miała tylko wygrać z Sabine Lisicki, a w finale już czekała na nią Marion Bartoli, która nigdy w swojej karierze z Agnieszką nie wygrała. Ale wyszło inaczej – skomentował ekspert.

Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot w ćwierćfinale w 2013 roku

Wimbledon w 2013 roku należał także do Jerzego Janowicza. – To był słynny ćwierćfinał Polski, w którym grali Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot, co trzeba podkreślić – w ćwiartce. Pamiętam, jak została rozlosowana drabinka tego turnieju – wszyscy łapali się za głowę, że już w ćwierćfinale może dojść do meczu Rafaela Nadala i Rogera Federera, a dokładnie w tym miejscu miał miejsce mecz ćwierćfinałowy Łukasza Kubota i Jerzego Janowicza. To pokazuje, jak ten świat jest przewrotny – przypomniał Adam Romer. – Wtedy Jerzy Janowicz przegrał w półfinale w walce z Andym Murrayem, który wygrał Wimbledon. Jerzy Janowicz wygrał pierwszego seta w tie-breaku – dodał.

Historia występów polskich sportowców na Wimbledonie (Pora na Trójkę)
5:09
+
Dodaj do playlisty
+

 

Agnieszka Radwańska o Idze Świątek: nie ma konkurencji | Jestem szczęśliwą mamą. Syn spróbuje tenisa/rdcpolskieradio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Karol GnatTomasz Miara
Autor materiału dodatkowego: Krzysztof Łoniewski|
Goście: Adam Romer (dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu i magazynu "Tenisklub"), Tomasz Gęsikowski (aktor, znawca historii tenisa, wiceprezes Aktorskiego Klubu Tenisowego)
Data emisji: 27.06.2022
Godziny emisji: 7.10, 9.28

kr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.