Jadwiga Jędrzejowska – wielka poprzedniczka Igi Świątek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jadwiga Jędrzejowska – wielka poprzedniczka Igi Świątek
Jadwiga Jędrzejowska w akcji na korcie Wimbledonu, 1935 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po Robercie Lewandowskim Iga Świątek stała się kolejnym polskim sportowcem najwyższej światowej klasy. 4 kwietnia tenisistka po triumfach w prestiżowych turniejach w Dosze, Indian Wells oraz w Miami została liderką rankingu WTA. Pierwszy raz w historii tenisistka z naszego kraju objęła prowadzenie w światowym zestawieniu. Kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej podobne, choć nie aż tak wielkie sukcesy na korcie odnosiła inna nasza rodaczka – Jadwiga Jędrzejowska.

Jadwiga Jędrzejowska – błyskotliwa kariera, którą przerwała wojna

W poniedziałek 4 kwietnia Iga Świątek oficjalnie objęła prowadzenie w światowym rankingu tenisistek. Polka wyprzedza Czeszkę Barborę Krejčíkovą i Hiszpankę Paulę Badosę. 20-latka triumfowała w sobotę w prestiżowym turnieju w Miami. W roli liderki zastąpiła Australijkę Ashleigh Barty, która zakończyła karierę i poprosiła o skreślenie z zestawienia WTA.

Prowadzący poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki" Tomasz Zapert porównał Igę Świątek do innej polskiej gwiazdy kobiecego tenisa – Jadwigi Jędrzejowskiej (1912-1980). Ta międzywojenna tenisistka w 1937 roku została finalistką Wimbledonu oraz mistrzostw USA w grze pojedynczej, finalistką mistrzostw Francji w grze pojedynczej w 1939 roku, zwyciężczynią mistrzostw Francji w grze podwójnej w 1939 roku oraz wielokrotną mistrzynią Polski. Podsumowując, w latach 1927–1966 zdobyła 62 tytuły mistrzyni kraju (23 w singlu, 14 w deblu i 25 w mikście) oraz 27 razy triumfowała w międzynarodowych mistrzostwach Polski.

– Była jedną z najlepszych tenisistek na świecie, ale nie była najlepszą tenisistką na świecie, taką, jaką jest w tej chwili Iga Świątek – podkreślił Andrzej Fąfara, dziennikarz sportowy i autor książek o tenisie. – Nie mam pewności, czy Jędrzejowska wygrałaby w przyszłości jeszcze jakieś turnieje wielkoszlemowe, a wojna na pewno jej w tym przeszkodziła – dodał.

Posłuchaj

49:10
Jadwiga Jędrzejewska i Iga Świątek – damy polskiego tenisa (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podczas okupacji Jadwiga Jędrzejowska była zaangażowana w działalność konspiracyjną prowadzoną w gospodzie "Pod kogutem" przy ul. Jasnej w Warszawie. Po zamknięciu gospody w 1940 pracowała w jednej ze stołecznych fabryk butów. Nie zdecydowała się opuścić kraju, mimo licznych propozycji wyjazdu, które złożyli jej m.in. przedstawiciele ambasady amerykańskiej i król Szwecji Gustaw V. Niemcy zaproponowali jej kontynuowanie kariery tenisowej na terenie III Rzeszy, na co Jędrzejowska zareagowała oświadczeniem o zejściu z kortu. W sierpniu 1944 roku, po wybuchu Powstania Warszawskiego przedostała się do Żyrardowa.

Po zakończeniu wojny Jadwiga Jędrzejowska zamieszkała w Bydgoszczy. Wróciła do kariery sportowej, zarówno jako zawodniczka, jak i trenerka. Wyszła za mąż i przeprowadziła się do Katowic. Zmarła w 1980 roku na raka krtani.


Najczęściej czytane

Jaka przyszłość czeka Igę Świątek?

Wydaje się, że Iga Świątek osiągnęła już szczyt swojej kariery, choć ma dopiero 20 lat. Na pytanie o to, jaka przyszłość czeka Igę Świątek, odpowiedział Adam Romer – dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu i magazynu "Tenisklub".

– Widzę jej przyszłość dosyć optymistycznie. Mam wrażenie, że Iga Świątek dojrzała i przyniesie nam jeszcze bardzo dużo radości. Nie wiem, ile jeszcze turniejów wielkoszlemowych wygra, ale jestem przekonany, że takie sukcesy jeszcze zapiszą się na jej koncie. 

Finals at Wimbledon in 1937 (1937)/British Pathé

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Andrzej Fąfara (dziennikarz sportowy, autor książek o tenisie), Adam Romer (dziennikarz sportowy, redaktor naczelny portalu i magazynu "Tenisklub")
Data emisji: 04.04.2022
Godzina emisji: 21.10

IAR/kr

Polecane