Czy smartfon wkrótce zyska zmysł węchu? To możliwe!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy smartfon wkrótce zyska zmysł węchu? To możliwe!
Czy już niedługo smartfony będą przekazywać zapachy?Foto: Shutterstock/Wirestock Creators

Nad stworzeniem smartfona, który zapisuje i odtwarza zapachy, pracują naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu. Udało im się już stworzyć pierwsze prototypy, ale do produkcji masowej jeszcze bardzo daleka droga...

  • Naukowcy przyznają, że największą przeszkodą jest fakt, iż robienie zdjęć to fizyka, a zapisywanie zapachów – chemia
  • Naukowcy, zanim zapiszą jakiś zapach, są zmuszeni do jego dekompozycji, by poznać molekuły, które go tworzą

Fizyka kontra chemia

W jaki sposób miałby działać taki smartfon? Robiąc zdjęcie, np. nadmorskiej plaży, równocześnie zapisywałby zapach morskiej bryzy. Potem, podczas oglądania tego zdjęcia, zapach byłby odtwarzany. Jednak to odległa przyszłość.

– Zasadniczo zdjęcia to fenomen fizyczny: proste dane są przechwytywane, zamieniane na zero-jedynkowy ciąg i prezentowane w określonym standardzie – mówi materiałoznawczyni dr Inez Weber z ETH Zurich. – Z zapachami tak prosto nie jest: tutaj mamy do czynienia z mieszankami danych. Czujniki, które są dla nas niczym aparat, choć są wielkości szpilki, nie są uniwersalne, gdyż pewne zapachy wymagają oddzielnych czujników. Dlatego wykonanie "zdjęcia" zapachu jest tak trudne – wyjaśnia.

Zdekomponować woń

Jednak naukowcy się nie poddają. – Zapach składa się z różnych molekuł i substancji. Wiedząc, jakie molekuły wchodzą w skład danego zapachu, jesteśmy w stanie cyfrowo go zakodować – twierdzi dr Hans Peter Lang. – Problem w tym, że zapachy są bardziej niepowtarzalne niż kolory: mogą się składać z nawet 70 wyjątkowych molekuł, a te trzeba zidentyfikować – tłumaczy.

Przeczytaj także


To niesie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. – Stoimy generalnie w miejscu, bo musimy rozkładać związki. Musimy wykryć, z czego składa się dany zapach, że np. aromat leśny posiada m.in. acetol. A co gorsza niemal każdy związek wymaga wynalezienia osobnego sensora... – wskazuje dr Weber.

Już zbudowano urządzenie rozpoznające zapachy, ale mimo że sensory są małe jak szpilka, jest ono duże niczym telefon. – Teraz trzeba go zminiaturyzować bądź zrezygnować z sensorów rozpoznających rzadkie zapachy. Wtedy będzie wielkości smartwatcha – stwierdza badaczka. – Właśnie kończymy nad nim pracę – deklaruje.


Posłuchaj

3:32
Czy smartfon będzie fotografował zapachy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 14.40

pr

Polecane