Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z wizytą u Ukrainek w Krakowie. T. Karman: ich walka jest naszą walką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z wizytą u Ukrainek w Krakowie. T. Karman: ich walka jest naszą walką
Tawakkol KarmanFoto: PAP/Katerina Sulova

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Leymah Gbowe z Liberii, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu przyjechały do Krakowa, aby spotkać się z ukraińskimi rodzinami, które uciekły przed wojną. - Ich walka jest naszą walką, ich ból jest naszym bólem i ich zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem - powiedziała Tawakkol Karman, jemeńska dziennikarka, polityk i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 roku.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla spotkały się z ukraińskimi uchodźczyniami w Krakowie

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Jody Williams z USA, Leymah Gbowee z Liberii i Tawakkol Karman z Jemenu - przyjechały do Krakowa, aby przyjrzeć się sytuacji bytowej uchodźców, poznać historie ukraińskich rodzin uciekających przed wojną oraz okazać solidarność z kobietami, organizacjami społecznymi i wszystkimi, którzy pomagają walczącej Ukrainie. 

Noblistki odwiedzają ośrodki pomocy uchodźcom, w tym centrum przy ul. Kapelanka prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przy wspólnym stole usiadły z kobietami i dziećmi. Spotkanie pełne było emocji i wzruszeń.

– Międzynarodowa społeczność ośmieliła Putina i jego reżim do inwazji na Ukrainę, milcząc wtedy, gdy popełniał zbrodnie w Syrii. Przyjechałyśmy tu, żeby wysłuchać głosu uchodźców. Jesteśmy przekonane, że przyjmą zapewnienie, że jesteśmy z nimi, że ich walka jest naszą walką, że ich ból jest naszym bólem i że ich zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem. Jesteśmy z Ukrainą i wspólnie stajemy przeciwko wszelkim odmianom przemocy i okupacji wojennej. Będziemy ich głosem wszędzie na świecie – powiedziała w rozmowie z reporterką Trójki Tawakkol Karman, jemeńska dziennikarka i polityk, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2011 roku razem z Ellen Johnson-Sirleaf i afrykańską działaczką społeczną Leymah Gbowee, która również przyjechała do Krakowa.

Najczęściej czytane

Jody Williams: Putin jest zabójczym agresorem i państwa zachodnie są temu współwinne

Absolutnie łamią mi serce historie kobiet opowiadających o tym, że jednego dnia ich życie było normalne, a teraz są uchodźcami, którzy nie mają nic. Oczywiście mają wasze wsparcie, ale całe ich dotychczasowe życie się skończyło – mówiła Jody Williams, amerykańska działaczka społeczna i koordynatorka prac Międzynarodowej Kampanii na rzecz Walki z Minami Przeciwpiechotnymi, która otrzymała Nagrodę Nobla w 1997 roku.

Działaczka zwróciła uwagę na bezczynność państw zachodnich w czasie rosyjskich inwazji na Czeczenię, Gruzję i Syrię. – Putin jest zabójczym agresorem i państwa zachodnie są temu współwinne. Kiedy zmiażdżył Czeczenię, nie zrobiły nic, kiedy ukradł część terytorium Gruzji, nie zrobiły nic, kiedy ukradł Krym, także nie uczyniły nic. Gdybym była Putinem, pomyślałabym, że mogę napadać na inne kraje, a oni i tak nic nie zrobią.

Działaczki spotkały się także z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. Wczoraj odwiedziły też uchodźców w Przemyślu i Rzeszowie. A dziś dotrą do Lwowa.

Posłuchaj

3:04
Do Krakowa przyjechały laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Odwiedziły ukraińskie uchodźczynie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 8.11

iAR/kr

Polecane