Światowy Dzień Uchodźcy. W tym roku obchodzimy go szczególnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Uchodźcy. W tym roku obchodzimy go szczególnie
Od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, polską granicę przekroczyło dokładnie 4 166 tys. uchodźcówFoto: shutterstock.com

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Od 24 lutego, czyli dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, słowo "uchodźca" pada w Polsce dużo częściej. Szacuje się, że w naszym kraju przebywa obecnie około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Każdy z nich spotyka się tu z pomocą i solidarnością.

Światowy Dzień Uchodźcy – na cześć uchodźców na całym świecie

Światowy Dzień Uchodźcy to coroczne święto obchodzone 20 czerwca, ustanowione 20 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to, upamiętniające odwagę i siłę uchodźców na całym świecie, w tym roku ma szczególny wydźwięk. Od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, polską granicę przekroczyło dokładnie 4 166 tys. osób.

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy na różne sposoby – angażując się w wolontariat, przynosząc żywność i najpotrzebniejsze artykuły na różnego rodzaju zbiórki, ucząc języka polskiego i otwierając przed nimi swoje domy. Pomagają zarówno jednostki, jak i całe organizacje oraz miasta.

– Jesteśmy chwilę po odjeździe samochodu, który zabrał pakiet dla kobiety, która będąc w ciąży, zupełnie z niczym uciekła z terenów objętych działaniami wojennymi. Dziecko urodziła już za polską granicą. Na szczęście mieliśmy w punkcie i wózek i środki czystości – poinformował Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Wola w Warszawie.


Najczęściej czytane

Ustawa pomocowa dla uchodźców z Ukrainy

Wielu uchodźców wraca na Ukrainę, gdzie wciąż trwa wojna, jednak wielu zamierza zostać w Polsce i zacząć tu nowe życie. Stąd nowelizacja ustawy pomocowej, której celem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy znaleźć pracę w Polsce. Umożliwia ona przeprowadzanie szkoleń z języka polskiego dla obywateli Ukrainy wykonujących zawody medyczne. Projekt wprowadza też możliwość objęcia wsparciem dzieci przyjeżdżających z Ukrainy pomiędzy 3. a 5. rokiem życia w ramach czynności realizowanych przez dziennego opiekuna.

– Około 40 proc. osób z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce, a w ostatnich tygodniach ta liczba lawinowo rośnie. To wyjątkowa migracja osób, które chcą tutaj godnie funkcjonować. Powinniśmy się z tego cieszyć i stworzyć jak najlepsze warunki, aby te osoby mogły normalnie żyć – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. – Ta ustawa to pierwszy etap przygotowywania takich warunków i odpowiedzi na te problemy, które się pojawiają, związane choćby właśnie z nauką języka polskiego czy też opieką nad dziećmi – dodał.

ONZ podaje, że Ukrainę w wyniku wojny opuściło już ponad 7,5 mln osób.

Posłuchaj

2:34
20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość Radia Lublin: dr Tomasz Sieniow/Radio Lublin

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 8.19

IAR/kr

Polecane