Eklektyczny poniedziałek po polsku. Paweł Stankiewicz, Bryll i album "Anawa 2.0" w Trójce

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Eklektyczny poniedziałek po polsku. Paweł Stankiewicz, Bryll i album "Anawa 2.0" w Trójce
AnawaFoto: PAP/Cazary Langda

– Na naszej muzycznej scenie dzieje się dużo ciekawych rzeczy. Dlatego w "Naszej tonacji" będą różne klimaty – zapowiedział Marek Wiernik poniedziałkową odsłonę audycji, w której przez godzinę Trójka gra tylko po polsku. Tym razem na liście zaprezentowanych utworów znaleźli się m.in. Paweł Stankiewicz, grupa Bryll oraz Maciej Lipina z nową wersją kultowego albumu "Anawa".

Paweł Stankiewicz "Chce się"

Audycję otworzył utwór Pawła "Kadłuba" Stankiewicza zatytułowany "Chce się", który znalazł się na albumie "W poszukiwaniu (bez)sensu". To autorska propozycja wyrosła z nurtu singersongwriter. Jest zakorzeniona w mocnym blues-rockowym graniu, bogato inkrustowana akustycznymi brzmieniami gitar, mandoliny czy banjo. Eklektyzm ten zdradzać może inspiracje takimi wykonawcami jak Wojciech Waglewski czy Robert Plant. Ważnym elementem płyty są poruszające teksty, wyrażające niezgodę na kulturę upokarzania i przemocy, ale przede wszystkim poszukujące prawdy o człowieku w jego własnej relacji z samym sobą. 

Chce się/Various Artists - Topic


Bryll  "Alchemia"

Bryll to toruński zespół muzyczny założona w ubiegłym roku przez wokalistę i basistę Wojciecha Brylla, autora tekstów i kompozytora muzyki. Udostępnione w sieci dwa single: "Alchemia" i "John Dzikus" są zapowiedzią jego nadchodzącej płyty. Muzyka Bryll to alternatywny rock, w którym doświadczenie lidera łączy się z nowoczesną perspektywą pozostałych członków zespołu. Oprócz Wojciecha Brylla w skład formacji wchodzą: Bartosz Machajewski (produkcja muzyczna, realizacja dźwięku, gitary), Daniel Przewięzikowski (instrumenty klawiszowe, oprawa graficzna) oraz Szymon Tuszyński (perkusja).

Bryll - Alchemia/BRYLL


Maciej Lipina "Dni, których nie znamy"

Album "Anawa 2.0" Macieja Lipiny udowadnia, że muzyka łączy pokolenia, a wszelkie przenikanie stylistyk i gatunków może być naturalne.

 – Kilka lat temu w Krakowie brałem udział w koncercie z muzyką pana Jana, na którym występowali różni artyści, dla których komponował. A jako jedyny nie miałem dotąd w repertuarze jego żadnych kompozycji, więc musiałem zagrać jakiś cover. Wybrałem wtedy, między innymi, utwór "Ta wiara" właśnie z albumu Anawy nagranego z Andrzejem Zauchą. Wtedy Jan Kanty Pawluśkiewicz powiedział mi ciekawostkę, że nie dość, że nikt dotąd nie zagrał tego utworu jako coveru, to jeszcze sama Anawa nigdy nie zdążyła zagrać tego materiału. Ponieważ tuż po premierze albumu "Anawa" w 1973 roku, Andrzej Zaucha wyemigrował z kraju, a jak wrócił do Polski – to Anawa ponownie grała z Markiem Grechutą  – wspomina artysta.

Aranżacje i produkcję tej płyty Jan Kanty Pawluśkiewicz powierzył Maciejowi. Lipina od początku miał konkretną wizję materiału, proponując z jednej strony odważne, autorskie aranżacje, z drugiej strony zaś zachował styl lat 70-tych. Dzisiejsza wersja Anawy to współczesny eklektyzm, na nowo odkryte awangardowe podejście do piosenki, przefiltrowane przez blues-rockowo, soulowe, reagowe i momentami gospelowe fascynacje.

Dni, których nie znamy/Maciej Lipina – temat

Posłuchaj

49:55
Różnorodnie i po polsku. Paweł Stankiewicz, Bryll i album "Anawa 2.0" w Trójce (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Paweł Stankiewicz – "Chce się"

 2. Skubas – "Mówię ci że"

 3. Łukasz Drapała & Chevy – "A my nie chcemy uciekać stąd"

 4. Bryll – "Alchemia"

 5. Atme – "Hybrydy"

 6. Les Bigos – "Chcieć cię mniej"

 7. Maciej Lipina – "Dni, których nie znamy"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 12.08

mat. promocyjne/kr

 

Polecane