Upalna muzyka i urodzinowe toasty

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Upalna muzyka i urodzinowe toasty
Kazik wraz z zespołem Kult wystąpił w "Naszej tonacji"Foto: Forum / Krzysztof Zatycki

Upał czerwcowego południa odcisnął mocne piętno na playliście tego wydania "Naszej tonacji". Drugim motywem przewodnim były urodziny jednego z najważniejszych tekściarzy polskiego rocka, Bogdana Olewicza.

– Dziś w Warszawie 32 stopnie na termometrach – oznajmił Radosław Okrasko, który dopasował zawartość audycji do warunków atmosferycznych za oknem studia przy ul. Myśliwieckiej. Zaczął szczeciński zespół Vespa utworem sprzed 15 lat, zatytułowanym "Gorące lato w mieście". Zaraz potem nadeszła Druga Fala trójmiejskiego rocka alternatywnego, by zaprezentować nową wersję piosenki "Gorące lato", pochodzącą z repertuaru działającej w latach 80. grupy Bóm Wakacje w Rzymie.

Trzy razy czerwiec

W "Naszej tonacji" znalazło się także miejsce na "kącik czerwcowy". Najpierw wystąpiły dwa duety o nazwach Król Słońce oraz Jan Serce. Ten pierwszy – jak czytamy w oficjalnej biografii – "powstał po to, żeby nagrywać piosenki do nieistniejących filmów erotycznych i wyścigów samochodowych". Jego najnowsza propozycja pod tytułem "Czerwiec" to, według prowadzącego audycję, potencjalny przebój tego lata.

Jan Serce ma w dorobku wydaną w 2020 roku płytę o tytule "Lato, którego nie było". "Czerwiec" w jego wydaniu ma taneczny rytm i nieskomplikowany teledysk nakręcony wakacyjną porą na plaży w Rewalu. Tryptyk zakończył zespół Kult kawałkiem "Lewy czerwcowy" opowiadającym o kulisach pewnej pamiętnej rozgrywki politycznej z lat 90., w wyniku której premierem został Waldemar Pawlak.

Urodziny mistrza słowa

Nieco ochłody od upału przyniósł "Deszcz w Cisnej". To tytułowy utwór z wydanego w 1978 roku albumu Krystyny Prońko, z tekstem obchodzącego dziś 76. urodziny Bogdana Olewicza. Postać zasłużonego dla polskiej piosenki tekściarza wróciła raz jeszcze pod koniec audycji, za sprawą nagrania "Nie igraj ze mną wtedy, kiedy gram" grupy Perfect, która zawdzięcza Olewiczowi słowa do wielu hitów z lat 80.  


Posłuchaj

51:59
Upalna muzyka i urodzinowe toasty (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. VESPA – "Gorące lato w mieście"
 2. DRUGA FALA – "Gorące lato"
 3. HARPAGANS – "Dzień i noc"
 4. KOMETY – "Bal nadziei"
 5. KRYSTYNA PROŃKO – "Deszcz w Cisnej"
 6. KRÓL SŁOŃCE – "Wszystko wolno"
 7. BRUNO SCHULZ – "Szybki świat"
 8. RYCERZYKI – "Czerwiec"
 9. JAN SERCE – "Czerwiec"
 10. KULT – "Lewy czerwcowy"
 11. MAJA KLESZCZ – "Kiedy byłem małym chłopcem"
 12. PERFECT – "Nie igraj ze mną wtedy, kiedy gram"
 13. VESPA – "Tyłówka"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane