Pełnia życia i dobre duchy polskiej muzyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pełnia życia i dobre duchy polskiej muzyki
Bartek KrólikFoto: BK FOTO

W międzygatunkowym muzycznym miksie, przygotowanym przez Marka Wiernika na potrzeby tego wydania "Naszej tonacji", męskie głosy przeplatały się z kobiecymi – choć z wyraźną przewagą tych pierwszych. Wystąpił też pewien duet damsko-męski…

Audycję rozpoczął "pan od muzyki", jak zapowiedział Bartka Królika prowadzący audycję, nawiązując w ten sposób do tytułu pierwszego solowego albumu tego artysty, wydanego dwa lata temu. Współzałożyciel formacji Sistars i muzyk mający na koncie współpracę m.in. z Agnieszką Chylińską, Edytą Górniak, Natalią Kukulską i Krzysztofem Zalewskim nagrał płytę zawierającą jego liczne fascynacje muzyczne, od popu, przez soul i funk, aż po jazz. Wszystko to dlatego, że "w muzyce jest życie, nadzieja w muzyce" – jak śpiewa w piosence "Z ręką na sercu".

Męską część polskiej sceny reprezentowali też w "Naszej tonacji" tacy artyści, jak Bukovsky oraz Organek. Pierwszy z nich wykonał utwór "O bębenku co jest z blachy" z muzyką i tekstem Dariusza Duszy. Za inspirację do jego napisania posłużyła jedna z najsłynniejszych pozycji światowej literatury XX wieku, "Blaszany bębenek" Güntera Grassa. Z kolei "Samoloty" to autorski kawałek Organka, pochodzący z jego ostatniego albumu „Na razie stoję, na razie patrzę”, który miał premierę w listopadzie 2021 roku.

Panie mają głos

Bad Grace to poznańska grupa hardrockowa, w składzie której są byli muzycy takich zespołów, jak Apteka, Złe Psy czy Willow. Do jej atutów należy z pewnością mocny głos wokalistki o imieniu Ania, który usłyszeliśmy w piosence "Nie poskładam się". Z wokalnych walorów słynie też Paulina Przybysz, śpiewająca niegdyś we wspomnianej już grupie Sistars. Tym razem zaprezentowała się jako jedna piąta kwintetu Rita Pax, który niedawno wydał krążek będący hołdem dla formacji Breakout. Znalazła się na nim również własna kompozycja zespołu, zatytułowana "Stare dusze".

Do premiery debiutanckiego albumu szykuje się duet Duchy, mający już w dorobku EP-kę "Nocą widać lepiej". Wokalistka Joanna Komorowska wraz z producentem muzycznym i kompozytorem Michałem Szturomskim (eks-Afro Kolektyw) tworzą muzykę inspirowaną twórczością takich artystów, jak Johnny Jewel, Chromatics czy Italians Do It Better. W tekstach duetu – jak na Duchy przystało – często pojawia się motyw nocy, a jego najnowsza piosenka nosi optymistyczny tytuł "Wszystko dobrze".


Posłuchaj

51:38
Pełnia życia i dobre duchy polskiej muzyki (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 12.08

kc


Polecane