CBOS: sprawy urzędowe online załatwia jedna trzecia Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
CBOS: sprawy urzędowe online załatwia jedna trzecia Polaków
W tym roku po raz pierwszy w badaniu CBOS dot. korzystania z internetu pytano o załatwianie online spraw urzędowychFoto: shutterstock.com

W Polsce przybywa użytkowników internetu. Regularną obecność w sieci deklaruje ponad trzy czwarte dorosłych. W kwietniu co trzeci Polak korzystał z internetu do załatwiania spraw urzędowych – wynika z opublikowanego w czwartek opracowania CBOS "Korzystanie z internetu w 2022 roku".

  • Według raportu CBOS "Korzystanie z internetu w 2022 roku" obecnie regularną  tj. co najmniej raz w tygodniu  obecność online deklaruje 77 proc. dorosłych.
  • W opracowaniu zauważono, że przez ostatnie dwa lata utrzymuje się bardzo duża popularność bankowości internetowej.
  • Z deklaracji respondentów wynika, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie internet w celu załatwienia spraw urzędowych wykorzystywało 44 proc. użytkowników, tj. 33 proc. ogółu Polaków.
  • Aplikacja mobilna "mObywatel," pozwalająca potwierdzić tożsamość, ma być zrównana prawnie z fizycznym dowodem osobistym.

"Korzystanie z internetu w 2022 roku". Jak Polacy posługują się siecią?

Jak odnotowało Centrum Badania Opinii Społecznej w opracowaniu "Korzystanie z internetu w 2022 roku", w Polsce przybywa użytkowników internetu. Obecnie regularną  tj. co najmniej raz w tygodniu  obecność online deklaruje 77 proc. dorosłych, czyli o 4 punkty proc. więcej niż w 2021 r. W ciągu ostatnich dwóch lat, na które przypada epidemia koronawirusa, odsetek internautów wzrósł o 9 p.p.  zaznaczono.

Wpływ pandemii na przyspieszoną cyfryzację wielu dziedzin życia potwierdził dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.  Na pewno należy do nich służba zdrowia, telemedycyna. Zwiększyła się nasza świadomość na temat cyfryzacji usług publicznych, czyli e-usług – powiedział.

Najczęściej czytane

Bankowość internetowa i e-urzędy przeżywają rewolucję

W opracowaniu "Korzystanie z internetu w 2022 roku" zauważono, że przez ostatnie dwa lata utrzymuje się bardzo duża popularność bankowości internetowej. Z usług bankowych online korzysta obecnie 79 proc. użytkowników internetu, czyli 61 proc. ogółu dorosłych. W tym roku po raz pierwszy w badaniu CBOS dot. korzystania z internetu pytano o załatwianie online spraw urzędowych. Z deklaracji respondentów wynika, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie internet do tego celu wykorzystywało 44 proc. użytkowników, tj. 33 proc. ogółu Polaków.

Urzędy przeżywają cyfrową rewolucję. Aplikacja mobilna "mObywatel," pozwalająca potwierdzić tożsamość, ma być zrównana prawnie z fizycznym dowodem osobistym. Poinformował o tym minister w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz. – W związku z upowszechnieniem się tej aplikacji i tak dużą liczbą Polaków, która korzysta z niej na co dzień, doszliśmy do bardzo mocnego przekonania, że należy ją zrównać z dowodem osobistym na mocy prawnej. Żyjemy w czasach, w których, wychodząc z domu, prędzej zapomnimy portfela, niż telefonu – podkreślił.

Korzystanie z internetu a wiek

Styl korzystania z internetu zależy głównie od wieku. Badani poniżej 35. roku życia, zwłaszcza mający 18-24 lata, przeważnie deklarują stałą obecność online, natomiast wśród osób mających co najmniej 45 lat wyraźnie częstsze jest wchodzenie do internetu w konkretnym celu – zaznaczono. Choć wiek to nie jedyny czynnik wpływający na bycie biegłym w cyfrowym świecie. 

– Do tego dochodzi jeszcze akulturacja. W zależności od tego, jakie czynniki kulturowe miały wpływ na wychowanie i kształtowanie się młodej osoby, albo będzie ona zamykała się bańce informacyjnej, w której funkcjonują jej rodzice, albo im będzie starsza, tym bardziej będzie próbowała weryfikować informacje w większej ilości źródeł – wyjaśniła kulturoznawczyni Małgorzata Bulaszewska.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 2 do 12 maja 2022 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 1087 osób (w tym: 58,9 proc. metodą CAPI, 28,7 proc. – CATI i 12,4 proc. – CAWI).


Posłuchaj

3:10
Jak Polacy korzystają z internetu? Raport CBOS "Korzystanie z internetu w 2022 roku" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowy mObywatel. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy 📲/CYFRYZACJA KPRM

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 7.16

IAR/kr

Polecane