"Bezkrwawa rewolucja". Dokument na 30-lecie internetu w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bezkrwawa rewolucja". Dokument na 30-lecie internetu w Polsce
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/A-photographyy

W tym roku mijają trzy dekady, odkąd Polska uzyskała dostęp do internetu. O tym okresie opowiada film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". – To jest bardzo poważna historia. Trzydzieści lat, dużo przygotowań, wielu rozmówców. Ciężko było to ubrać w jedną opowieść, bo film ma niecałą godzinę – mówi Łukasz Czajka, reżyser dokumentu.

Ojcowie założyciele

– To piękna, okrągła rocznica, trzeba było zacząć od początku, więc chciałem opowiedzieć o naszych ojcach założycielach. Taka była też prośba Narodowego Centrum Kultury, czyli pomysłodawcy filmu. Niestety panowie, którzy podłączali nas do internetu, zostawili mało archiwów. Jak mówią, nie wiedzieli, że to będzie coś istotnego, po prostu potrzebowali go do pracy, a przy okazji zafundowali nam niemałą rewolucję – opowiada gość Trójki. 

Sporo wątków

– W filmie jest dużo wątków dotyczących kultury, między innymi jak internet wpłynął na twórców, jak pozwolił im zupełnie inaczej szukać widowni, jak pomógł tworzyć muzykę, docierać do odbiorców w taki sposób, który był niemożliwy wcześniej. Wypowiada się też wielu fantastycznych ekspertów, takich jak Natalia Hatalska czy Alek Tarkowski – dodaje. 

Przeczytaj także:

Przełom 2007 roku

Jak podkreśla rozmówca Katarzyny Cygler, "w latach 90. powstawały strony, które były złe wizualnie, bardzo często prymitywne". – Wtedy nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Jeden z ekspertów mówi, że najważniejszym momentem w rozwoju internetu był rok 2007 i pojawienie się pierwszego smartfona. Od tego czasu internet jest z nami na dobre, w kieszeni. Jesteśmy do niego podłączeni cały czas – zaznacza reżyser.

Trudne relacje

– Dzisiaj to czujemy, jesteśmy zupełnie gdzie indziej niż przed 2007 rokiem. Myślę, że pandemia wprowadziła nas na kolejny poziom relacji, czasem trudnej, z internetem. Ostatnio w sieci jest dużo zagrożeń związanych z algorytmami czy fake newsami, ale myślę, że technologia jest niezwykła, niesamowita i w sumie to od nas zależy, jak będziemy ją dalej rozwijać – podsumowuje gość Trójki.


Posłuchaj

6:35
30 lat w sieci. Historia polskiego internetu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od sierpnia film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" będzie można oglądać na stronie internetowej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Planowana jest też premiera telewizyjna.

Kto stworzył Internet? | Historia Internetu / Prosta Ekonomia

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Łukasz Czajka (reżyser)
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 11.20

mk

Polecane