🎭 W Zamościu lada chwila ruszy 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej #DwaTeatry.
— Polskie Radio (@polskieradiopl) June 10, 2022
🔹 Partnerami Festiwalu Dwa Teatry są Fundacja @PKOBP i marka #LOTTO.
🔹 Sponsorami Festiwalu Dwa Teatry są @PKN_ORLEN i @GrupaPZU. pic.twitter.com/NuY9eRJcOP
Zamość, jakiego nie znacie. "Zapraszamy na weekend" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022
2022-06-11, 07:06 | aktualizacja 2022-06-11, 07:06
W Zamościu trwa czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to okazja do rozmów, spotkań i obcowania ze sztuką. Co czeka odwiedzających to piękne miasto? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Z czego słynie region Roztocza? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas specjalnej audycji, prowadzonej na żywo z zamojskiego rynku.
Wprost z Rynku Wielkiego w Zamościu zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend". W tym szczególnym dla festiwalu miejscu powstaje już wyjątkowa scena. To jednak niejedyna lokalizacja, w której będzie można zetknąć się z wybitnymi twórcami.
– Praca wre. Zamość przywitał nas bardzo gorąco i mam nadzieję, że tak już pozostanie. Każdy, kto odwiedzi przepiękną zamojską starówkę i rynek, nie będzie miał problemu, żeby nas znaleźć. W powietrzu powiewają logotypy stacji Polskiego Radia, a pod nogami znaleźć można strzałki prowadzące do festiwalowych miejsc m.in. do Klubu Jazzowego Kosz czy synagogi, w której odbędą się spotkania z gwiazdami – mówił w specjalnym wydaniu audycji "Zapraszamy na weekend" Paweł Siwek z radiowej Dwójki.
Posłuchaj
Nie tylko teatr. Zamojskie zabytki
Twierdza, rynek i ratusz z krętymi schodami - to one najbardziej kojarzą się turystom z miastem. Co jeszcze warto zobaczyć w Zamościu?
– Ratusz jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem, jeśli chodzi o Zamość. Kiedy oprowadzam wycieczki, zwłaszcza dzieci często mówią, że widziały go już w podręczniku do języka polskiego lub historii. Dorośli także zazwyczaj czekają na zwiedzanie tego obiektu – mówiła w Trójce Agnieszka Linek, przewodnik zamojskiego PTTK.
Posłuchaj
Posłuchaj
Architektura Zamościa
– Fundatorem miasta był Zamoyski. Odważył się przenieść Italię, gdzie studiował prawo, do Sarmacji, czyli Rzeczpospolitej. Muzeum zajmuje w rynku aż cztery kamienice – powiedział Andrzej Urbański, wicedyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu, i zaprosił do wspólnego zwiedzania.
Posłuchaj
Festiwal „Dwa Teatry - Zamość 2022” | DZIEŃ PIERWSZY / Polskie Radio
Zamojska synagoga
– Nie ma zbyt wielu synagog w Polsce. Dodatkowo ta w Zamościu jest szczególnie wyjątkowa. Jest jedyną synagogą w Polsce, wybudowaną przez żydów sefardyjskich, czyli tych, którzy na nasze tereny przybyli z Hiszpanii i Portugalii. Synagoga jest bardzo jasna, z dużą ilością światła i sztukateriami nawiązującymi do włoskiego renesansu – oprowadzał słuchaczy Trójki Daniel Sabaciński.
Posłuchaj
Roztoczańskie Muzeum PRL-u
– W naszym muzeum nie mogło zabraknąć wystawy muzycznej. Są winyle i pocztówki dźwiękowe, ta z wizerunkiem zamojskiego ratusza – mówił oprowadzający po placówce Tomasz Pakula, twórca Roztoczańskiego Muzeum PRL-u.
Posłuchaj
Co "Dwa Teatry" proponują dzieciom?
– Mamy doświadczenie z dziećmi. Dla wszystkich tych, którzy całymi rodzinami przyjadą do Zamościa, mamy dobrą wiadomość. Czekamy na Was w sali ślubów, gdzie prowadzimy warsztaty "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom". Liczy, że zainteresujemy najmłodszych dźwiękiem, radiem i słuchowiskiem – zapraszała Klaudia Kucharuk z Polskiego Radia Dzieciom.
Posłuchaj
Nasłonecznione stoki i piękna roślinność. Roztocze i jego krajobrazy
– Zamość i Roztocze to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce. Słońca mamy tutaj naprawdę dużo. Można powiedzieć, że region roztocza to taka mała Toskania. Uprawiamy tutaj winorośl oraz duże ilości rzepaku i lnu – zaznaczył Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.
Posłuchaj
Kulinaria Zamojszczyzny
– Kuchnia Zamościa jest kaszowo-kapuściano-grzybowa. Dawniej mieszkańcy tych rejonów nie byli zbyt zamożni. Potrawy przygotowywano z tego, co było najtańsze i łatwo dostępne. Można jednak w tych smakach odnaleźć walory niepowtarzalne. Warto spróbować gołąbka z kaszą gryczaną i grzybami lub pieroga biłgorajskiego. Dania te z pewnością zaspokoją niejedno wymagające podniebienie – zachęcała Dominika Lipska ze Stowarzyszenia Turystyka z pasją.
Posłuchaj
Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Trójce
W dniach 10-13 czerwca w Zamościu odbywa się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". To prawdziwe święto sztuki i kultury. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych.
Trójkowych relacji z Festiwalu mogliśmy słuchać już od północy. O festiwalowych słuchowiskach w audycji "Trójka pod Księżycem" opowiedziała Barbara Marcinik.
Miasto zwane perłą renesansu odwiedzi także Redbad Klynstra-Komarnicki, który poprowadzi stamtąd specjalne wydanie programu "Trzy gramy Redbada" (sobota 11.06, godz. 12.00-13.00). Relacji z Festiwalu "Dwa Teatry" nie może zabraknie także w audycji Barbary Marcinik "Scena teatralna Trójki" (niedziela 12.06, godz. 22.05-23.00).
W poniedziałek 13 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji. Tego dnia Trójkowych relacji możemy spodziewać się w godz. 15.05-19.00 oraz w audycji "Klub Trójki", którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka. Zwieńczeniem teatralnego święta w Trójce będzie podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry" w audycji "Trójka przed południem" (wtorek 14.06, g. 9.05-12.00).
Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatry" na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych będą codziennie relacjonować radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.
Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<
"Dwa Teatry" | 10-13.06.2022 | XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej/Polskie Radio
Zapraszamy wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.