Zamość, jakiego nie znacie. "Zapraszamy na weekend" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamość, jakiego nie znacie. "Zapraszamy na weekend" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022
Festiwal "Dwa Teatry" Zamość 2022 Foto: Cezary Piwowarski/PR

W Zamościu trwa czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to okazja do rozmów, spotkań i obcowania ze sztuką. Co czeka odwiedzających to piękne miasto? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Z czego słynie region Roztocza? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas specjalnej audycji, prowadzonej na żywo z zamojskiego rynku. 

Wprost z Rynku Wielkiego w Zamościu zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend". W tym szczególnym dla festiwalu miejscu powstaje już wyjątkowa scena. To jednak niejedyna lokalizacja, w której będzie można zetknąć się z wybitnymi twórcami. 

– Praca wre. Zamość przywitał nas bardzo gorąco i mam nadzieję, że tak już pozostanie. Każdy, kto odwiedzi przepiękną zamojską starówkę i rynek, nie będzie miał problemu, żeby nas znaleźć. W powietrzu powiewają logotypy stacji Polskiego Radia, a pod nogami znaleźć można strzałki prowadzące do festiwalowych miejsc m.in. do Klubu Jazzowego Kosz czy synagogi, w której odbędą się spotkania z gwiazdami – mówił w specjalnym wydaniu audycji "Zapraszamy na weekend" Paweł Siwek z radiowej Dwójki. 

Posłuchaj

6:05
Dwa Teatry 2022: W Zamościu trwają ostatnie przygotowania do wielkiego święta kultury. Rozmowa z Pawłem Siwkiem z PR2 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piotr Firan i Paweł Siwek w plenerowym studiu na zamojskim rynku. Piotr Firan i Paweł Siwek w plenerowym studiu na zamojskim rynku.

Nie tylko teatr. Zamojskie zabytki

Twierdza, rynek i ratusz z krętymi schodami - to one najbardziej kojarzą się turystom z miastem. Co jeszcze warto zobaczyć w Zamościu?

 – Ratusz jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem, jeśli chodzi o Zamość. Kiedy oprowadzam wycieczki, zwłaszcza dzieci często mówią, że widziały go już w podręczniku do języka polskiego lub historii. Dorośli także zazwyczaj czekają na zwiedzanie tego obiektu – mówiła w Trójce Agnieszka Linek, przewodnik zamojskiego PTTK. 

Posłuchaj

4:38
Zwiedzanie rynku w Zamościu z Agnieszką Linek , przewodnikiem PTTK (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


Posłuchaj

4:45
Kamienice na zamojskim rynku. Rozmowa z Agnieszką Linek  z PTTK Zamość (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Architektura Zamościa 

– Fundatorem miasta był Zamoyski. Odważył się przenieść Italię, gdzie studiował prawo, do Sarmacji, czyli Rzeczpospolitej. Muzeum zajmuje w rynku aż cztery kamienice – powiedział Andrzej Urbański, wicedyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu, i zaprosił do wspólnego zwiedzania.

Posłuchaj

5:49
Architektura Zamościa. Muzeum Zamojskiego w Zamościu (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal „Dwa Teatry - Zamość 2022” | DZIEŃ PIERWSZY / Polskie Radio


Zamojska synagoga 

– Nie ma zbyt wielu synagog w Polsce. Dodatkowo ta w Zamościu jest szczególnie wyjątkowa. Jest jedyną synagogą w Polsce, wybudowaną przez żydów sefardyjskich, czyli tych, którzy na nasze tereny przybyli z Hiszpanii i Portugalii. Synagoga jest bardzo jasna, z dużą ilością światła i sztukateriami nawiązującymi do włoskiego renesansu – oprowadzał słuchaczy Trójki Daniel Sabaciński.

Posłuchaj

3:31
Zamojska synagoga. Oprowadza Daniel Sabaciński (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Specjalna audycja "Zapraszamy na weekend" z Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Na zdjęciu plenerwoe studio i prowadzący audycję, Piotr Firan. Specjalna audycja "Zapraszamy na weekend" z Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Na zdjęciu plenerowe studio i prowadzący audycję, Piotr Firan. / Cezary Piwowarski/PR

Roztoczańskie Muzeum PRL-u

– W naszym muzeum nie mogło zabraknąć wystawy muzycznej. Są winyle i pocztówki dźwiękowe, ta z wizerunkiem zamojskiego ratusza – mówił oprowadzający po placówce Tomasz Pakula, twórca Roztoczańskiego Muzeum PRL-u.

Posłuchaj

5:33
Roztoczańskie Muzeum PRLu z Tomaszem Pakulą (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu / Cezary Piwowarski/PR

Co "Dwa Teatry" proponują dzieciom?

– Mamy doświadczenie z dziećmi. Dla wszystkich tych, którzy całymi rodzinami przyjadą do Zamościa, mamy dobrą wiadomość. Czekamy na Was w sali ślubów, gdzie prowadzimy warsztaty "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom". Liczy, że zainteresujemy najmłodszych dźwiękiem, radiem i słuchowiskiem – zapraszała Klaudia Kucharuk z Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj

3:53
Co Dwa Teatry proponują dzieciom? (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nasłonecznione stoki i piękna roślinność. Roztocze i jego krajobrazy

– Zamość i Roztocze to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce. Słońca mamy tutaj naprawdę dużo. Można powiedzieć, że region roztocza to taka mała Toskania. Uprawiamy tutaj winorośl oraz duże ilości rzepaku i lnu – zaznaczył Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Posłuchaj

7:10
Roztocze i jego krajobrazy (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kulinaria Zamojszczyzny

– Kuchnia Zamościa jest kaszowo-kapuściano-grzybowa. Dawniej mieszkańcy tych rejonów nie byli zbyt zamożni. Potrawy przygotowywano z tego, co było najtańsze i łatwo dostępne. Można jednak w tych smakach odnaleźć walory niepowtarzalne. Warto spróbować gołąbka z kaszą gryczaną i grzybami lub pieroga biłgorajskiego. Dania te z pewnością zaspokoją niejedno wymagające podniebienie – zachęcała Dominika Lipska ze Stowarzyszenia Turystyka z pasją.

Posłuchaj

3:35
Dominika Lipska o kulinariach Zamojszczyzny (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zamojski rynek podczas przygotowań do festiwalu "Dwa Teatry" 2022. Zamojski rynek podczas przygotowań do festiwalu "Dwa Teatry" 2022. / Cezary Piwowarski/PR

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Trójce 

W dniach 10-13 czerwca w Zamościu odbywa się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". To prawdziwe święto sztuki i kultury. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. 

Trójkowych relacji z Festiwalu mogliśmy słuchać już od północy. O festiwalowych słuchowiskach w audycji "Trójka pod Księżycem" opowiedziała Barbara Marcinik. 

Miasto zwane perłą renesansu odwiedzi także Redbad Klynstra-Komarnicki, który poprowadzi stamtąd specjalne wydanie programu "Trzy gramy Redbada" (sobota 11.06, godz. 12.00-13.00). Relacji z Festiwalu "Dwa Teatry" nie może zabraknie także w audycji Barbary Marcinik "Scena teatralna Trójki" (niedziela 12.06, godz. 22.05-23.00).

W poniedziałek 13 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji. Tego dnia Trójkowych relacji możemy spodziewać się w godz. 15.05-19.00 oraz w audycji "Klub Trójki", którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka. Zwieńczeniem teatralnego święta w Trójce będzie podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry" w audycji "Trójka przed południem" (wtorek 14.06, g. 9.05-12.00).

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu Festiwal "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu / Cezary Piwowarski/PR

Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatryna swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych będą codziennie relacjonować radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

"Dwa Teatry" | 10-13.06.2022 | XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej/Polskie Radio


Zapraszamy wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

Polecane