"Dwa Teatry" 2022 w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dwa Teatry" 2022 w "Trójce pod księżycem"
Janusz Kukuła, Dyrektor Teatru Polskiego Radia. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W Zamościu rozpoczyna się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W konkursie jurorzy będą oceniali 19 słuchowisk (zgłoszonych przez Programy 1, 2, 3 i Teatr PR oraz przez rozgłośnie regionalne) i 12 spektakli telewizyjnych. Słuchacze mają szansę spotkać się  z twórcami radiowymi w Klubie Jazzowym Kosz, widzowie – z twórcami telewizyjnymi w zamojskim Ratuszu.

O atrakcjach, przygotowanych przez organizatorów Festiwalu, opowiedzieli goście "Trójki pod Księżycem", dyrektorzy: Teatru TVP – Kalina Cyz oraz Teatru PR – Janusz Kukuła

Konkursowi będą towarzyszyły m.in.: czytanie poezji romantycznej, prezentacja dramatu ukraińskiego oraz słuchowiska realizowanego "na żywo", którym w Roku Romantyzmu będzie "Pan Tadeusz". Ulubionym widzów i słuchaczy od lat punktem programu są "Spotkania z Gwiazdami", czyli z największymi polskim aktorami, współpracującymi z obydwoma teatrami.

Od 2006 roku przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu Dwa Teatry. Nazwiska laureatów już znamy. To w 2022 roku: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. Wręczenie Nagrody odbędzie się w piątkowy wieczór, 10 czerwca, podczas uroczystej inauguracji Festiwalu. 

Scenę Teatralną Trójki będą reprezentowały słuchowiska zrealizowane w Roku Lema i Różewicza – Marka Kochana "Lem. Alterbiografia" i Tomasza Mana "Chciałem opisać opadanie liści w Parku Południowym".  Dokumentalno-poetyckie słuchowisko "Piesek przydrożny. Powrót"  Romualda Wiczy-Pokojskiego powstało z okazji 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza.

Gościem tego wydania TPK był również wielokrotny laureat Festiwalu, nagrodzony także w ubiegłym roku, kompozytor Piotr Moss.   

Zamość, miasto od 1580 roku, o skomplikowanej historii, o zróżnicowanej architekturze i ciekawych rozwiązaniach urbanistycznych, miasto zieleni i podcieni, położone jest ok. 60 kilometrów od granicy z Ukrainą i 130 kilometrów od Lwowa, co ma obecnie szczególne znaczenie. To tam od 10 do 13 czerwca teatry radiowy i telewizyjny będą świętowały w szczególnych jednak okolicznościach.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

Posłuchaj

1:54:22
Festiwal "Dwa Teatry" w TPK (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapraszamy wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy"Dwa Teatry" - Sponsorzy

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 10.06.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane