Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema
"Katar" Stanisława Lema na kanale "Radiobook"Foto: Radiobook

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów – Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).

Nazwisko Stanisława Lema kojarzy się przede wszystkim z literaturą fantastycznonaukową. Choć część "fantastyczna" tego określenia nie bardzo jest trafna – wiele z opisywanych przez pisarza zjawisk i urządzeń, niewyobrażalnych dla czytelnika jego książek w latach 60. i 70., a nawet 80. ubiegłego stulecia, dziś jest w użyciu i na porządku dziennym. Określenie pisarza terminem "futurolog" wydaje się dużo bardziej na miejscu.

"Katar" jest na pozór klasyczną powieścią detektywistyczną, jakkolwiek wiele w niej elementów temu gatunkowi obcych. Rachunek prawdopodobieństwa i teoria chaosu wydają się mieć większy wpływ na rozwój wypadków i serię niewyjaśnionych samobójstw niż jakikolwiek bohater z krwi i kości. Jak pisze w posłowiu do powieści prof. Jerzy Jarzębski: "Są w Katarze obecne, z grubsza biorąc, trzy rodzaje pytań. Pierwsze odnoszą się do dzisiejszej rzeczywistości i jej przymiotów, drugie – do kwestii poznawczych, trzecie – do spraw literatury".

Książkę wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie w roku 1976. Prezentowana wersja dźwiękowa "Kataru" powstała w studiach Polskiego Radia w roku 2021. Tekst zinterpretował wielokrotnie nagradzany aktor teatralny, filmowy i serialowy, a także lektor oraz aktor dubbingowy – Przemysław Bluszcz.

Stanisław Lem - "Katar" | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Najczęściej czytane

Zobacz serwis specjalny >>>GALAKTYKA LEMA<<<

galaktykalema.pl/pl 

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Polecane