Międzynarodowy Dzień Muzeów. "Najważniejsza jest pasja"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Dzień Muzeów. "Najważniejsza jest pasja"
Pałac Na Wodzie, Łazienki Królewskie w WarszawieFoto: shutterstock.com/Mariusz Switulski

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. W to święto, zwane także Dniem Muzealnika, rozmawiamy z naszymi Trójkowymi sąsiadami z Łazienek Królewskich.

Muzealnicy - ludzie różnych zawodów

Jakie cechy musi posiadać muzealnik? - Odpowiedź na to pytanie jest trudna, szczególnie w przypadku Łazienek Królewskich. Mamy nie tylko sale wystawiennicze, ale także olbrzymi zespół pałacowo-parkowy. Pracują u nas nie tylko kuratorzy, konserwatorzy i kustosze, ale też ogrodnicy czy technicy. Co łączy tych ludzi? Pasja! Ona jest najważniejsza, ponieważ tu nie zarabia się dużych pieniędzy, nie błyszczy się na piedestale - zaznacza Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych z Muzeum Łazienek Królewskich. 

Muzealnictwo duże i prężne

Jak podkreśla rozmówczyni Marty Piaseckiej, chętnych do pracy nie brakuje.- I na szczęście są miejsca pracy, ponieważ w ostatnich latach powstało bardzo dużo muzeów, przebiliśmy magiczną granicę tysiąca. Grono muzealników w Polsce jest duże i prężne - podkreśla gość Trójki i tłumaczy, że "polskie muzealnictwo nigdy nie było w tyle za europejskim, ponieważ pierwsze muzeum powstało już na początku XIX wieku w Puławach, gdzie księżna Izabela Czartoryska udostępniła swoje zbiory publiczności".

Głód kontaktu ze sztuką

Jak wygląda sytuacja obecnie? - Mamy za sobą kryzysowy moment w postaci pandemii, kiedy muzea były częściowo zamknięte. Frekwencja była mała, momentami spadła nawet o 90 procent w porównaniu z latami przed pandemią. Teraz widzimy, jak bardzo ogromny był głód kontaktu ze sztuką, jak ludzie wracają do muzeów - mówi Magdalena Grąbczewska i przekonuje, że w szerszej perspektywie czasowej zmieniła się percepcja muzeów.

Przeczytaj także:

Inkluzywna rola muzeów

- Łączy się to ze zmianą postrzegania tych instytucji, ze zmianą pojmowania ich misji. Wcześniej uważano, że muzeum to instytucja, która konserwuje i zachowuje dzieła sztuki, a dziś mówimy o inkluzywnej roli muzeów, ich dostępności i otwartości - dodaje.


Posłuchaj

8:03
Muzealnikiem być. Dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji mówimy również o tym, jak w Łazienkach Królewskich minęła Noc Muzeów i jakie są plany tej instytucji na najbliższy czas.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Małgorzata Grąbczewska (zastępca dyrektora ds. muzealnych z Muzeum Łazienki Królewskie)
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 9.30

mk

Polecane