18 lat w Unii Europejskiej i Rembrandt w Łazienkach Królewskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
18 lat w Unii Europejskiej i Rembrandt w Łazienkach Królewskich
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zadbało o wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dniem FlagiFoto: shutterstock.com

W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie trwa szereg wydarzeń inaugurujących maj. Z okazji osiemnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w ogrodach trwa Piknik Europejski. To jednak nie koniec atrakcji. Muzeum zadbało o wydarzenia związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dniem Flagi. 

Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich jest organizowany z okazji osiemnastej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na gości czeka moc atrakcji, w tym parady, muzyka na żywo, zabawy i warsztaty oraz bezpłatne zwiedzanie.

– Piknik Europejski to wydarzenie inaugurujące całą majówkę. Od 1 do 8 maja, czyli imienin króla, można do naszych obiektów wchodzić bezpłatnie. Czeka w nich, jak i w samych ogrodach, wiele atrakcji dla zwiedzających. Wystarczy wejść do Łazienek i nadstawić ucha. Każdy z pewnością wypatrzy dla siebie jakieś atrakcje. W programie są  m.in. parady orkiestr, parady rekonstruktorów w strojach historycznych, pokazy tkania na krosnach oraz zwiedzanie białego domu w takt muzyki jazzowej wykonywanej na żywo  mówił Piotr Skowroński, kierownik działu sztuki.

Rembrandt w Łazienkach 

To jednak nie koniec atrakcji. Jeszcze w maju do Łazienek trafi jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jeden z dwóch znanych konnych portretów autorstwa Rembrandta. "Jeździec polski", będący niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta, a obecnie w zbiorach nowojorskiego Frick Collection, prezentowany będzie od 6 maja w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie.

Obraz "Jeździec polski" namalowany został ok. 1655 roku. Dzieło jest przykładem mistrzowskiego, dojrzałego stylu holenderskiego malarza. Do dziś nie wiadomo jednak, kogo przedstawia jeździec, zwany również "Lisowczykiem". Być może jest to żołnierz konkretnej formacji (lisowczyk), starotestamentowy albo literacki bohater lub konkretna postać.

Zagadkowość obrazu i jego niezwykły, poetycki nastrój, w równej mierze jak jego czysto malarskie walory: mistrzowska, typowo Rembrandtowska technika prowadzenia pędzla i wyrafinowana tonacja barwna, zadecydowały o niezwykłej popularności dzieła. Obraz holenderskiego malarza zaoferował Stanisławowi Augustowi w 1791 roku Michał Kazimierz Ogiński, wielki hetman litewski, w zamian za drzewka pomarańczowe z królewskich ogrodów – opowiadała w Trójce Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

Posłuchaj

48:32
18 lat w Unii Europejskiej i święta majowe w Łazienkach Królewskich (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szczegółowy harmonogram majowych wydarzeń dostępny jest na stronach internetowych organizatora. 

*** 

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Małgorzata Grąbczewska (zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie), Piotr Skowroński (kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie)
Data emisji: 01.05.2022
Godzina emisji: 11.10

mat.pras./zch

Polecane