Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje według szkiców mistrza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje według szkiców mistrza
Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci" to podróż przez bogaty świat wyobraźni renesansowego artysty Foto: Shutterstock.com/klss

– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.

Leonardo da Vinci to archetyp "człowieka renesansu" – jego wiedza oraz działania były tak wszechstronne, że nie sposób go inaczej określić. Badał anatomię człowieka, budował i projektował machiny oraz malował obrazy. Zostało po nim wiele dzieł, zapisków oraz urządzeń. Na nich opiera się wystawa "Machiny Leonarda da Vinci".

Smak epoki

– We wspomnianych zapiskach, a zachowało się 6 tys. stron notatek, w tym słynny kodeks atlantycki, są szkice, pomysły, koncepcje różnego rodzaju urządzeń. I na podstawie tychże szkiców stworzono modele machin. Wykonane zostały z takich materiałów, które pasują do czasów, w jakich żył Leonardo da Vinci. Są zatem elementy drewniane, metalowe, sznurki, tkaniny. Można nie tylko poczuć smak epoki, ale podczas zwiedzania wystawy wszystkimi tymi machinami manipulować, bawić się, sprawdzić, jak funkcjonują – dodaje gość Katarzyny Cygler.

Inspiracja dla współczesnej inżynierii

Nie trzeba być pasjonatem historii, żeby zafascynować się takimi eksponatami, jak zaprojektowany przez da Vinci most łukowy, czołg, rower czy spadochron. Na wystawie są również eksponaty interaktywne, dzięki którym można dokładnie zbadać działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę i będących inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wśród nich miedzy innymi: dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik czy koło zamachowe. Sporym uznaniem cieszy się także zawieszona lotnia oraz renesansowa rękawica do pływania. Istotnym elementem wystawy są też słynne obrazy Leonarda, repliki takich dzieł jak: "Dama z gronostajem", "Ostatnia wieczerza", "Mona Lisa", "Autoportret".

Końska czaszka jako instrument 

Gość Trójki opowiada, że renesansowy artysta był także "świetnym wodzirejem". – Potrafił pięknie śpiewać i grać. Sam skonstruował instrument, którym zabawiał gości – to wykonany ze srebra odlew końskiej czaszki, który ponoć miał wyjątkowe brzmienie, dzięki czemu Leonardo był gwiazdą każdego przyjęcia – przekonuje Juliusz Woźny.


Posłuchaj

10:56
Co można zobaczyć na wystawie "Machiny Leonarda da Vinci" w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Choć Leonardo da Vinci miał opinię pacyfisty, to projektował machiny bitewne. – W jego szkicach są rysunki przedstawiające okrutne pola walki, ze wspomnianymi czołgami czy wirującymi sierpami, które niszczą wojska wroga – dodaje gość Trójki.

Eksperymenty lotnicze 

– Był też jedną z pierwszych ofiar katastrof lotniczych, ponieważ sam sprawdzał, jak działają jego wynalazki. Ponoć, podczas jednego ze spotkań z Michałem Aniołem, chodził o lasce i utykał, co było konsekwencją jednego z jego eksperymentów lotniczych – mówi Juliusz Woźny i zaprasza do Wrocławia na wystawę, która potrwa do 15 maja.

Machines of Leonardo da Vinci - beautiful exhibition by Araneus / Wystawa Pająków

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Juliusz Woźny (rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu)
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 9.30

mat. prasowe / mk

Polecane