Fascynująca przygoda z dźwiękami
2022-04-28, 14:04 | aktualizacja 2022-04-29, 08:04
Od zarania dziejów muzyka nie tylko kształtuje relacje międzyludzkie, ale jest zarazem formą komunikacji, tworzy tożsamość grupową, pozwala wyrażać emocje, ułatwia uczenie się języków obcych, fizyki i matematyki. Tworzenie muzyki to marzenie wielu osób, choć tylko niewielu je spełnia. Teraz jednak stało się to dziecinnie proste dzięki nowej ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik, która właśnie została otwarta.
- Wystawa muzyczna "GraMY – WYgramy" w Centrum Nauki Kopernik jest otwarta od 28.04.2022 do 31.08.2023
- Przygotowane stanowiska pozwalają poznać różne dźwięki, sposoby ich wydobywania oraz niezwykłe instrumenty.
Wszystko jest muzyką
– Muzykę można znaleźć wszędzie. W podmuchu powietrza, kawałku drewna, metalowej rurze. W przedmiotach, których używamy na co dzień: patyczku, słomce, butelce. Również my sami stanowimy swoiste instrumenty muzyczne: odkrywamy to, wsłuchując się w rytm serca lub po prostu uderzając dłonią o dłoń – zachęcają organizatorzy.
– Muzyka jest wszędzie i to właśnie twierdzi i pokazuje twórca tej wystawy Michael Bratke. Cokolwiek zobaczy, cokolwiek wpadnie mu w ręce, z wszystkiego jest w stanie wydobyć dźwięk, dźwięk, który jest fascynujący – zapewnia rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka. I sama udowadnia to, grając na kafelkach łazienkowych, deskach podłogowych czy butelkach wypełnionych w mniejszym bądź większym stopniu wodą.
Jak wygląda dźwięk?
Tuż po otwarciu wystawy opanowali ją młodsi zwiedzający. – Ona natychmiast ożyła. Wszystkie stanowiska są zajęte i przy każdym dzieją się bardzo ciekawe rzeczy – opowiada Trójkowy gość. – Niektóre eksponaty wymagają współpracy, czyli kilka osób może usiąść przy konkretnych instrumentach i wspólnie tworzyć brzmienie – tłumaczy.
– Jest kilka gitar, w tym jedna, która pokazuje, jak wygląda dźwięk. Są też gigantyczne cymbały. A niektóre instrumenty wydają dźwięki, których zupełnie się nie spodziewamy. Jest tu także technologia muzyczna, więc można bez ograniczeń miksować dźwięki, bądź przepuszczać swój głos przez przeróżne modulatory – wylicza.
Przeczytaj także
- Lekarz, który stworzył polski jazz nowoczesny
- 10 lat Centrum Nauki Kopernik
- Co to znaczy "nie mieć słuchu"?
Atrakcje także dla dorosłych
Ale organizatorzy przygotowali atrakcje nie tylko dla dzieci. – Pamiętacie swoje ulubione piosenki z dzieciństwa? Zdarzało wam się bębnić na garnkach, doprowadzając rodziców do kresu wytrzymałości? Śpiewaliście do dezodorantu, który udawał mikrofon? – pytają dorosłych organizatorzy wystawy, zapraszając ich zarazem na "Wieczory dla dorosłych". – Nasza nowa wystawa "GraMY – WYgramy" przywoła wiele podobnych wspomnień. Sprawi, że znów poczujecie się jak dzieci w świecie dźwięków. I żadne dzieci nie będą wam robić konkurencji. Czeka na was kilkanaście nietypowych instrumentów, pozwalających prowadzić zaskakujące muzyczne doświadczenia. Przetestujcie je koniecznie! – zachęcają.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Katarzyna Nowicka (rzecznik Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 14.20
pr