Lekarz, który stworzył polski jazz nowoczesny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lekarz, który stworzył polski jazz nowoczesny
Neon i mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Miał być laryngologiem, ale medycynę porzucił, aby zostać muzykiem. Jego zespół, Komeda Sextet, to była pierwsza grupa grająca w Polsce jazz nowoczesny. On sam był jednym z najwybitniejszych polskich jazzmanów, twórcą muzyki do blisko 70 filmów polskich i zagranicznych. 27 kwietnia Krzysztof Komeda skończyłby 90 lat.


Melbourne 1200.jpg
Jak brzmi współczesny jazz z Australii?

Występ Komeda Sextet na pierwszym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku był sensacją i absolutnym objawieniem. Ich nowatorskie wykonania utorowały drogę jazzowi nowoczesnemu w Polsce.


Posłuchaj

2:39
Krzysztof Komeda-Trzciński (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Komeda Sextet grali m.in. Jerzy Milian i Jan Wróblewski (jeszcze bez przydomka "Ptaszyn"). Co ciekawe, obaj swoją karierę muzyczną zaczynali, grając na fortepianie, podobnie jak sam Komeda. – Ponieważ wówczas było niezwykle trudno o muzyków umiejących improwizować, postanowiliśmy, że Milian przestawi się na wibrafon, a Wróblewski – na saksofon barytonowy – opowiadał muzyk w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia.

Komeda Sextet – Memory of Bach (1956)/YouTube polishjazz


– Gdy wystartowałem ze swoim zespołem, był to już wyłącznie jazz nowoczesny. Wiedziałem, że to jedyny kierunek dla mnie, najbardziej mogę się w nim wypowiedzieć. Jest najbardziej frapujący – tłumaczył w tym samym wywiadzie Krzysztof Komeda.

Krzysztof Komeda – film dokumentalny/YouTube Pan Marek


Światową sławę przyniosła Komedzie muzyka do "Dziecka Rosemary" wyreżyserowanego przez jego przyjaciela, Romana Polańskiego. Podpisał wtedy bardzo korzystny kontrakt zapewniający mu pracę w Hollywood. Niestety w grudniu 1968 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku uderzył się w głowę. Powstały wtedy krwiak mózgu był przyczyną jego śmierci w kwietniu 1969 roku.

Rosemary's Baby Lullaby/YouTube stuart powell


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 16.49

pr

Polecane