Lingwistyka matematyczna: kreatywne myślenie to podstawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lingwistyka matematyczna: kreatywne myślenie to podstawa
Nauka to nie tylko przyswajanie wzorów, ale też sprawne wykorzystywanie logicznych mechanizmów w różnych dziedzinach życiaFoto: shutterstock.com

Czy znacie państwo język staromalajski? A język boko? Nic nie szkodzi: Jan Karpiński, licealista z Elbląga, też ich nie znał, a mimo to wygrał Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej. Teraz będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej, która odbędzie się w lipcu na wyspie Man.

  • Lingwistyka matematyczna to dział językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne.
  • Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna organizowana jest od 2003 roku. Polska bierze w niej udział od roku 2004. Od lat 2008/09 Olimpiada Lingwistyki Matematycznej figuruje w spisie olimpiad ogólnokształcących MEN.

Bez znajomości języków

– Do osiągnięcia sukcesu w zawodach nie są wymagane umiejętności językoznawcze ani znajomość języków obcych (choć czasami może to być pomocne). Wystarczy umiejętność logicznego myślenia, analizy danych i wyciągania wniosków na podstawie przesłanek dotyczących egzotycznych lub nieistniejących języków – stwierdzają organizatorzy Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. – Nie byłbym w stanie mówić w tym języku, ale w tych zadaniach jestem w stanie zrozumieć jakąś bardzo małą część tego języka – potwierdza tegoroczny zwycięzca.

Bez zdolności matematycznych

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej to nie do końca także konkurs matematyczny. – Czysto matematyczne zdolności nie są tu raczej potrzebne. Bardziej chodzi o myślenie analityczno-logiczne, które także jest często wykorzystywane w matematyce – tłumaczy Jan Karpiński. – Najtrudniejsze okazały się zadania, w których trzeba dopasować słowa z danego języka do słów w języku polskim, ponieważ często słowa w różnych, dość nietypowych językach są tworzone poprzez skojarzenia. Przykładowo słowo "biały" skojarzone ze słowem "oko" będzie oznaczało "ślepego" – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Zauważanie faktów i kreatywne myślenie

– To duży sukces. To bardzo trudny konkurs, ponieważ tu trzeba bardzo kreatywnie myśleć i zauważać wiele faktów. Tym bardziej że nie zawsze są to języki pisane takimi literami jak u nas – wskazuje Magdalena Adryjanek, matematyczka z II LO w Elblągu, która przygotowywała Janka do olimpiady. – Tam właściwie cyfr nie ma, więcej jest liter. Czasami są takie zadania jak w tym finale: musieli rozszyfrować jakieś liczebniki w języku boko. Ale tak naprawdę tam są wyrazy, słowa pisane dziwnymi dla nas literkami. Zdarzają się i chińskie znaczki – dodaje.


Posłuchaj

2:39
Lingwistyka matematyczna: niezwykła dziedzina, w której nie trzeba znać matematyki ani języków (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Marek Nowosad
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 7.48

pr

Polecane