Wielki średniowieczny skarb ukryty zaledwie 30 cm pod ziemią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki średniowieczny skarb ukryty zaledwie 30 cm pod ziemią
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/n_defender

To niezwykłe znalezisko przeleżało w ziemi ponad 1000 lat, a na dodatek stosunkowo płytko, bo zaledwie 30 cm pod powierzchnią. Mowa o srebrnych monetach arabskich i zachodnioeuropejskich, które zostały odnalezione w okolicach Czarnkowa (woj. dolnośląskie).

  • Tzw. skarb z Czarnkowa to 166 monet arabskich i zachodnioeuropejskich, w całości i we fragmentach, oraz fragmenty biżuterii.
  • Po dokładnej analizie specjaliści są przekonani, że do ukrycia bądź zgubienia sakiewki ze skarbem doszło po roku 957.

Monety ze Wschodu i z Zachodu

Co roku w czasie wakacji kilkudziesięciu poszukiwaczy z wykrywaczami metalu przeszukuje każdy skrawek ziemi w gminie Legnickie Pole. – Daliśmy na to pozwolenie. Te badania z użyciem wykrywaczy metalu mają na celu ustalenie lokalizacji pola bitwy z 9 kwietnia 1241 roku – tłumaczy Joanna Korus z biura konserwatora zabytków.

I właśnie podczas takich badań, w okolicach Czarnkowa, w październiku 2018 roku, odkryto niezwykły skarb zawierający 166 monet arabskich i zachodnioeuropejskich, w całości i we fragmentach, oraz fragmenty biżuterii. – To są głównie monety arabskie: dirhemy. Datuje się je od VIII wieku, można nawet określić typ i miejsce ich wybicia – opisuje zawartość Czesław Paruzel, archeolog związany z legnickim Muzeum Miedzi. – Były też, ale w znacznej mniejszości, denary zachodnioeuropejskie bite w latach 80. X w.

Przeczytaj także


Sakiewka z połowy X wieku

Po dokładnym opisaniu znalezisko trafiło do pracowni konserwatorskiej, gdzie właśnie zakończono jego zabezpieczanie. Przy okazji udało się ustalić wiele dodatkowych faktów związanych z historią regionu.

– Skarb został ukryty po roku 957 i to była zawartość jednej sakiewki – stwierdza dr Tomasz Stolarczyk, szef działu archeologii Muzeum Miedzi. – Ważne są też okoliczności jego ukrycia: wydarzenia, które wiązały się z konfliktem między Czechami a Polską o dominację na tym terenie – tłumaczy.

Skarb z Czarnkowa. Najnowsze ustalenia/YouTube Muzeum Miedzi w Legnicy


Posłuchaj

3:13
Coraz więcej ustaleń dotyczących "skarbu z Czarnkowa" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 14.42

pr

Polecane