"Struna światła", czyli Natalia Sikora śpiewa Herberta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Struna światła", czyli Natalia Sikora śpiewa Herberta
Natalia SikoraFoto: mat. promocyjne / Sławomir Potocki

Niezwykła wokalistka, znakomita aktorka Natalia Sikora przygotowała monodram muzyczny czerpiący inspirację z poezji Zbigniewa Herberta, zatytułowany "Struna światła". Spektakl, do którego muzykę skomponował Hadrian Tabęcki, będzie można obejrzeć w środę, 13 kwietnia, w Teatrze Polskim.

  • "Struna światła" to tytuł pierwszego tomu poetyckiego Zbigniewa Herberta, który ukazał się w roku 1956, chociaż według Ryszarda Krynickiego tom był gotowy do publikacji już dwa lata wcześniej. Pierwotnie miał nosić tytuł "Napis".
  • Muzykę do spektaklu skomponował Hadrian Tabęcki, który także zagra na fortepianie. Poza nim Natalii Sikorze będą towarzyszyć zespół wokalny proMODERN oraz Mario Jeka, grający na klarnetach.

Poetyckie ukojenie

Wybór materiału "Struny światła" jest wynikiem wielu rozmyślań i wspólnych rozmów Natalii Sikory i Hadriana Tabęckiego. Efekt końcowy umyka jednoznacznemu opisowi: monodram muzyczny, czyli rzecz pomiędzy dramatem a recitalem, poezją śpiewaną a piosenką aktorską, traktatem filozoficznym a poetycką opowiastką. Połączenie tych gatunków sprzyja interpretacji wielopoziomowych wierszy Zbigniewa Herberta. Charyzmatyczny głos Natalii Sikory współgra z mistrzowskimi głosami zespołu proMODERN, a szaleństwo i artystyczne uniesienia klarnetu Mario Jeki dopełniają wizji kompozytorskiej Hadriana Tabęckiego.

– To nasza duża praca z Herbertem, to nasza transpozycja jego świata zmysłów i uczuć oraz niełatwych obszarów myślowych. Jak wierzymy, w tym skomplikowanym czasie, który mamy, to poezja może dać nam wszystkim rodzaj ukojenia i wytchnienia – mówi o "Strunie światła" Natalia Sikora. – Jest dla nas ważne i bardzo się cieszę, że to się może odbyć w Teatrze Polskim w Warszawie – dodaje.

Kolory Zbigniewa Herberta

– Kluczem doboru jest przede wszystkim nasza pasja oraz to, że lubimy wyzwania i ryzyko. Przejrzeliśmy ponownie po latach, bo każdy z nas jest fanem Herberta, wszystkie jego wydawnictwa i tomiki. Wybraliśmy wiersze pod kątem... kolorów. To kolory stały się dla nas rozkodowaniem: kolory myśli, kolory uczuć, kolory zmysłów... – tłumaczy artystka. – I myśl Herberta, że do człowieka należy wybór, czy stanie po stronie mroku czy po stronie światła, to jest dla mnie najmocniejsza nić nadziei w tym wszystkim – wyznaje.

Przeczytaj także


– Herbert, który jest dobry dla człowieka, który człowieka kocha. Ale jest to miłość dojrzała, miłość, w której jest również zapis cierpienia, tęsknot, bardzo wielu rzetelnych obserwacji. To też dla nas przesłanie, żebyśmy czerpali z życia, obserwowali, zauważali zmiany i – żebyśmy się tych zmian nie bali – wskazuje Natalia Sikora.

"Struna światła" (Z. Herbert/ H.F. Tabęcki) Sikora, proMODERN, Jeka, Tabęcki & Art Color Ballet/YouTube Hadrian Tabęcki


Posłuchaj

4:35
Natalia sikora zaśpiewa w poezje Herberta w Teatrze Polskim (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Natalia Sikora
Data emisji: 8.04.2022
Godzina emisji: 8.19

mat. prasowe/pr

Polecane