"Przeglądam się w tekstach Osieckiej". Ania Rusowicz o koncercie "To, co najpiękniejsze"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Przeglądam się w tekstach Osieckiej". Ania Rusowicz o koncercie "To, co najpiękniejsze"
Ania RusowiczFoto: mat. promocyjne

W 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej Polskie Radio zaprasza na koncert poświęcony jej pamięci oraz twórczości. W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym zaprezentują się gwiazdy polskiej estrady. Jedną z nich będzie Ania Rusowicz, która w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała o szczególnej więzi, jaka łączy ją z tekstami Osieckiej. 

– Jest niewielu tekściarzy, których tak bardzo ukochałam. Agnieszka Osiecka zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Często odnoszę się do jej tekstów, pisząc własne. Zastanawiam się też, jak ona napisałaby to, co krząta mi się po głowie. Jestem oldschoolową tekściarką, piosenkarką i wokalistką. Moją inspiracją jest polska piosenka, która rządzi się swoimi prawami. Mimo że czasy się zmieniły, a artyści piszą inne rzeczy, postanowiłam się odnosić do starej dobrej piosenki i tekstów. Być ich obrończynią – mówiła Ania Rusowicz. 

Posłuchaj

4:30
Ania Rusowicz o twórczości Agnieszki Osieckiej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Hołd dla Agnieszki Osieckiej

1200x660-art-Osiecka-V3-min.jpg
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

– W moim przypadku twórczość Osieckiej to absolutna baza. Będę śpiewać "Bossanovę do poduszki" oraz "Ludzkie gadanie". To olbrzymi zbiór piosenek i tekstów, które zajmują moją głowę. Myślę, że w tekstach Osieckiej każdy znajdzie coś dla siebie. Była bardzo życiowa. Z tego powodu jej teksty są ponadczasowe i podkreślają naszą polską duszę. Muszę powiedzieć, że Agnieszka Osiecka pisała również teksty dla moich rodziców, a ja trochę się w nich przeglądam – przyznała. 

Agata Passent zaprasza na specjalny koncert w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej / Polskie Radio 

Nowe wykonania

W czasie sobotniego koncertu wokalistom będzie towarzyszyć Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Szymusia, który odpowiada za nowe, często zaskakujące aranżacje utworów. 

– Tomek jest człowiekiem, który z wielkim szacunkiem podchodzi do aranżowania piosenek, zwłaszcza tych kultowych. Zawsze zachowuje ich rdzeń i korzeń. Nie zmienia ich tak, by były nie do poznania. Mimo wszystko zawsze jest to nowa, świeża muzyka, okraszona dźwiękami orkiestry. Za każdym razem z jego partytur dostajemy cos niezwykle cennego – podkreśliła wokalistka. 

Poza Anią Rusowicz w koncercie wezmą udział: Dorota Miśkiewicz, Igor Herbut oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg
Życia Rysy. Serwis poświęcony Agnieszcze Osieckiej

 "To, co najpiękniejsze"

 "To, co najpiękniejsze" to cykl koncertów, które od 2017 roku odbywają się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki.

Transmisję sobotniego koncertu "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach" będzie można śledzić na antenie Programu 3 Polskiego Radia, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. Transmisja rozpoczyna się w sobotę (9 października) o godzinie 20.05.

Polskie Radio stworzyło także specjalny serwis internetowy poświęcony Agnieszce Osieckiej. Stronę powstałą z myślą o autorce tekstów, poetce i pisarce, można znaleźć TUTAJ.

To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Ania Rusowicz
Data emisji:
 8.10.2021
Godzina emisji: 8.21

zch

Polecane