Zapora wzdłuż granicy z Białorusią. Branża turystyczna liczy straty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapora wzdłuż granicy z Białorusią. Branża turystyczna liczy straty
Cerkiew w Dubiczach, PodlasieFoto: Shutterstock/Richard Semik

Ciężki sprzęt, ograniczenie w ruchu i obawa o przyszłość. Trwa budowa zapory wzdłuż granicy z Białorusią, która ma uniemożliwić przerzut nielegalnych migrantów do Polski. Zapora będzie miała 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości. Jej budowa ma się zakończyć w czerwcu. Branża turystyczna strefy przygranicznej Podlasia liczy na zniesienie ograniczenia ruchu i już liczy straty.

  • Ograniczenie ruchu związane z budową zapory wzdłuż granicy trwa od września 2021 roku. Budowana zapora będzie miała 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości. Bariera ma uniemożliwić przerzut nielegalnych migrantów z Białorusi do Polski.  
  • Przedstawiciele branży turystycznej z niecierpliwością czekają na zakończenie budowy. Dzięki temu turyści znów będą mogli odwiedzić przygraniczne miejscowości takie jak Białowieża czy Kruszyniany.
  • Związani z terenami Puszczy Białowieskiej przypominają, że wizerunek Podlasia jako zielonych płuc Polski był budowany przez lata.

Przede wszystkim niepewność 

 Najgorsza jest ta niepewność. Nie wiemy, co będzie od 1 lipca. Być może zapewnienia Straży Granicznej są właściwe. Nie świadczą jednak o tym, że zakaz wstępu nie zostanie przedłużony. Naszym marzeniem jest, by chociaż trochę uratować nadchodzący sezon turystyczny. To prawie rok, a dokładnie dziesięć miesięcy zamknięcia Białowieży i Kruszynian. Idą za tym straty nie do odrobienia w tym roku i podejrzewam, że w kolejnych latach również – mówił właściciel jednego z białostockich biur podróży. – Wielu turystów już teraz planuje swoje wakacje. Jeśli nie będą mieli informacji, że od lipca będą mogli do nas bezpiecznie przyjechać, zarezerwują inne miejsca – dodał. 

Bez odwiedzania puszczy

– Sezon turystyczny zaczyna się u nas w połowie kwietnia i trwa do końca października. W tym czasie musimy zarobić ile się da, by czekać na kolejny sezon. Nie nastawiam się i uprzedzam ludzi, że raczej zamiast Kruszynian i puszczy będziemy zwiedzać inne tereny – powiedziała Anna Kraśnicka, przewodnik turystyczny.

Czytaj także:

Zakaz wjazdu do końca czerwca

– Zakaz wjazdu obowiązuje do końca czerwca. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Budowa bariery ma być zakończona w czerwcu. Prace, które będą prowadzone w późniejszym czasie, nie będą stwarzały utrudnienia i będą wykonywane w normalnych warunkach – zaznaczyła mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału Staży Granicznej. 

– Ta decyzja jest często krytykowana. Służy ona jednak temu, by przywrócić normalne funkcjonowanie strefy przygranicznej dla wszystkich osób: zarówno mieszkańców, jak i turystów. Gdy zapora zostanie oddana, będzie na niej perymetria oraz kamery dzienne i nocne. Pozwoli to przejść do normalnej ochrony granicy państwowej poprzez staż graniczną w sposób samodzielny. Bez udziału komponentów wojska i służb współdziałających – podsumował generał Andrzej Jakubaszek, Komendant Podlaskiego Oddziału Staży Granicznej.

Posłuchaj

4:00
Zapora wzdłuż granicy z Białorusią. Branża turystyczna liczy straty (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Adam Jęczewski
Data emisji: 05.04.2022
Godzina emisji: 8.16

IAR/zch

Polecane