Mariusz Marszałkowski o embargu na rosyjską ropę i gaz: to dobra decyzja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Prezydent USA i premier Wielkiej Brytanii zapowiedzieli embarga na ropę i gaz pochodzące z Rosji. – Czekamy na akty wykonawcze odnośnie do tych sankcji. Istotne z perspektywy uderzenia w reżim Putina jest to, czy obejmą one także sprowadzanie produktów naftowych. Wielka Brytania sprowadza rocznie ropę za około 1 mld funtów, a produkty naftowe (paliwa, olej napędowy, benzynę, LPG) za 2,6 mld, to są dane za zeszły rok. Podobnie jest w przypadku Stanów Zjednoczonych, które sprowadzają małe ilości rosyjskiej ropy, ale dużo oleju napędowego, który w amerykańskich rafineriach przerabiany jest na diesla i benzynę – wyjaśnia Mariusz Marszałkowski.

Jak zwraca uwagę gość Bartłomieja Graczaka, decyzja o sankcjach jest dobrą decyzją, nie tylko ze względu na sam import do tych krajów, ale także na fakt, że pełnią one często rolę pośredników w dalszym handlu rosyjską ropą czy gazem. 

Mariusz Marszałkowski przyznaje, że gospodarka kraju rządzonego przez Putina w skali makroekonomicznej odczuje sankcje dopiero za kilka miesięcy. – Natomiast czynnik społeczny już odczuwa dewaluację rubla, wyższe ceny paliw na stacjach – ocenia gość "Trójkowego komentarza dnia", dodając, że bardzo ważnym czynnikiem jest to, kiedy sankcje wejdą w życie. – Sankcje przeciwko Białorusi zaczęły chodzić po około trzech miesiącach od ich wprowadzenia. Dziś tego czasu nie mamy, bo Ukraina się broni, Ukraina walczy. My chcemy, żeby ta wojna przerwana została teraz, a nie za trzy miesiące, kiedy strat będzie jeszcze więcej – podkreśla Mariusz Marszałkowski.  

Najczęściej czytane

Kolejnym wyzwaniem, któremu musimy sprostać, jak zauważa gość Trójki, jest uniemożliwienie Rosji sprowadzanie towarów, które nie mogą do niej trafić, jako do kraju objętego embargiem przez Białoruś. 

 

Posłuchaj

9:30
Mariusz Marszałkowski o znaczeniu sankcji nakładanych na Rosję (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

.


Czy sankcje mogą zakończyć wojnę?

– Trudno dziś określić, co musiałoby się stać, żeby Putin przerwał wojnę przeciw Ukrainie, jeżeli nie wstrzymuje go wysoki poziom strat wśród rosyjskich żołnierzy ani poziom upadku mitu rosyjskiej armii jako niezwyciężonej, co miało wpływ na rosyjski naród. Okazuje się, że armia ukraińska znacznie słabsza, znacznie mniejsza, znacznie gorzej wyposażona osiąga taktyczny sukces. Oczywiście to nie przesądza wyniku całej wojny, bo potencjał jest po stronie Rosji, natomiast naprawdę sytuacja jest dosyć niejednoznaczna – zaznacza Mariusz Marszałkowski.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Mariusz Marszałkowski (ekspert portalu BiznesAlert.pl)
Data emisji: 8.03.2022
Godzina emisji: 18.10

gs

Polecane