Historia z perspektywy kobiet. Królowa Bona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia z perspektywy kobiet. Królowa Bona
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (1494–1557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Muzeum Narodowe Kraków

Bona Sforza to postać, która fascynuje od wieków. Królową Polski została w 1518 roku. Mimo że pochodziła z zamożnego arystokratycznego rodu, szczególnie ukochała sobie Polskę i dynastię Jagiellonów. Co wiemy o władczyni? W czym była podobna do współczesnych kobiet? 

– Królowa Bona trafiła na dwór Zygmunta Starego jako bardzo młoda osoba. Miała 24 lata. Monarcha, Zygmunt I, miał wtedy 51 lat. To małżeństwo było zaplanowane, było związkiem głównie politycznym. Bona pojawiła się  Polsce z dużym posagiem. Była piękna i urocza. Król był koneserem kobiecej urody. Włoszka urzekła go od początku – mówiła w Trójce Janina Lesiak, autorka książki "Ja, Bona". – Bona była przygotowywana do swojej roli w najprzeróżniejszy sposób. Miała zrobić na królu odpowiednie wrażenie, również to erotyczne – powiedziała autorka publikacji. 

Życie Bony

– Małżeństwo Bony i Zygmunta od samego początku zapowiadało się nie najgorzej i tak też się układało. Bona spełniła warunek wymagany od każdej królowej: urodziła syna. Miała też cztery córki. Nieszczęście sprawiało, że straciła drugiego syn. Ciąża zakończyła się dla królowej tragicznie, podczas polowania w Niepołomicach. Zygmunt August był więc jedynym następcą tronu, ukochanym przez swoich rodziców – opowiadała gość "Leniwego przedpołudnia".

Bona współcześnie 

– Patrząc na Bonę, myślę, że byłoby dobrze poszukać w jej postaci kobiety. Bona, jak każda z nas, zbudowana była trochę z ziemi, a trochę z powietrza, z przewagę tego drugiego. Fruwała pod chmurami. Sprezentowałam jej więc dwa skrzydła. Jedno z nich nazywa się "Chcę", a drugie "Muszę". Bona poruszała się w kręgu, w jakim poruszają się również współczesne kobiety: między marzeniami i planami a tym, co z nich wynika – wyjaśniała Janina Lesiak.  Okazało się, że dla Włoszki najważniejsza była dynasta Jagiellonów. Zostawiła swój kraj i wgryzła się w polską ziemię. Interesowała ją dynastia, ziemia i dziedziczność tronu. To tym wartościom poświeciła siebie i swoje życie – podsumowała. 

"Ja, Bona" 

"Ja, Bona" to jedna z publikacji autorstwa Janiny Lesiak. – W czerwcu tego roku ukaże się książka dotycząca kolejnej królowej. Zamknie ona tym samym pochód dziewięciu władczyń. Publikacja poświęcona będzie ostatniej polskiej koronowanej królowej, Marii Józefie Habsburg – powiedziała autorka. 

Posłuchaj

48:43
Królowa Bona. Kobieta o zwykłych marzeniach (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 13.02.2022
Godzina emisji: 10.07

zch

 

Polecane