Nowość na kanale "Radiobook": "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej
"Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej Foto: mat. promocyjne

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości Gabrieli Zapolskiej. Powieść "Szmat życia" jest kolejnym tekstem ilustrującym zamiłowanie autorki do wyśmiewania małostkowości, obłudy i intryganctwa polskiej prowincji, mieszczaństwa i elit końca XIX wieku. Czyta Grażyna Barszczewska (nagranie z 2001 roku). 

Gabriela Zapolska (a właściwie Maria Korwin-Piotrowska) urodziła się w połowie XIX wieku w rodzinie ziemiańskiej, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jakkolwiek była utalentowaną i płodną dramatopisarką, powieściopisarką, publicystką i krytyczką, to jej pierwszą miłością było występowanie na scenie (na której jednak nie zrobiła kariery).

Bohaterkę powieści "Szmat życia", Marię, wychowuje ekscentryczna ciotka. Kobiety mieszkają w domu na Wołyniu, gdzie dziewczyna zakochuje się w swoim dalekim kuzynie, który – choć nie darzy Marii uczuciem  z nakazu ciotki zostaje jej mężem. Młode małżeństwo wyjeżdża do Warszawy, ale tu na drodze do ich spokojnego życia staje inna kobieta.

W wątku wołyńskim Zapolska przedstawia znakomite opisy życia ziemiańskiego na tle uroczych lokalnych krajobrazów. Druga, warszawska część powieści pełna jest ironicznych komentarzy na temat życia ówczesnych elit.

Zanim "Szmat życia" ukazał się drukiem, był publikowany w odcinkach na łamach "Kuriera Warszawskiego" od 1 lipca 1891 roku do 27 lutego 1892 roku. Powieść wspaniale zinterpretowała w studiach Polskiego Radia w roku 2001 wybitna aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, aktorka Teatru Polskiego Radia i kabaretu "Dudek", a także reżyser teatralna  Grażyna Barszczewska.

źródło: Radiobook/Youtube 


Najczęściej czytane

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu"  to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


ans 

Polecane