Michał Gramatyka: nie mamy systematycznie realizowanej polityki energetycznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Naszym problemem jest to, że decyzje dotyczące energetyki są powodowane emocjami i doraźną sytuacją. Nie mamy systematycznie realizowanej polityki energetycznej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Gramatyka z Polski 2050.

W grudniu 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG Obrót Detaliczny miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną o ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 roku łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

"Rząd chyba tym się inspirował"

Michał Gramatyka, poseł klubu Polska 2050, mówił na antenie radiowej Trójki o rozwiązaniach proponowanych przez własne ugrupowanie.

– Zaproponowaliśmy "Piątkę Hołowni". To kompleksowy zestaw działań, które mogą nieco złagodzić trudności gospodarcze. Co ciekawe kilkoma z tych działań chyba inspirował się rząd przy tworzeniu tarczy inflacyjnej. Bo np. zaproponowaliśmy obniżkę VAT do 20 proc. i 7 proc. w zależności od stawek na produkty i usługi – powiedział polityk. – Gdybyśmy jeszcze zaprzestali pobierania opłaty emisyjnej na czas tego kryzysu, to pewnie ceny paliwa jeszcze bardziej by spadły – dodał. 

Stwierdził też, że "polityka energetyczna UE jest dosyć przewidywalna". – Kwestie wzrostu cen gazu i energii elektrycznej mogliśmy przewidzieć – ocenił Michał Gramatyka.

System handlu emisjami

W programie poruszono też kwestię Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę tego systemu. Rząd uważa, że pierwszym działaniem, które Komisja Europejska powinna podjąć, jest wycofanie podmiotów finansowych z rynku uprawnień do emisji.

 Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 5 lat 54 mld zł zasiliły polski budżet właśnie z tytułu opłat emisyjnych. Te środki mają służyć inwestycjom w moce odnawialne, wiatrowe, słoneczne, w elektrownie wodne, właśnie po to, żeby Polska nie musiała produkować energii z węgla. Gdzie są te pieniądze? To dobre pytanie do któregoś z polskich ministrów  mówił gość radiowej Trójki. 

– Naszym problemem jest to, że decyzje dot. energetyki są powodowane emocjami i doraźną sytuacją. Nie mamy systematycznie realizowanej polityki energetycznej – podsumował polityk Polski 2050. 

Posłuchaj

10:18
Michał Gramatyka (Polska 2050) o Polskim Ładzie i polityce energetycznej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji: 5.01.2022
Godzina emisji: 18.10

kp/mk

Polecane