Afrykańska energia i muzyczna wolność
2021-10-13, 22:10 | aktualizacja 2021-10-14, 11:10
Rytmy rodem z Afryki zdominowały to wydanie audycji. Znalazło się w niej też miejsce dla dźwięków stworzonych w Polsce, związanych z dwiema rocznicami.
W tej edycji "NocHarmonii" Julia Sawicka-Kotomska zwróciła się w stronę kontynentu afrykańskiego, by zaczerpnąć stamtąd nieco muzycznej energii witalnej. Jednym z głównych jej dostawców był Fela Kuti, XX-wieczny nigeryjski muzyk uważany za twórcę afrobeatu. Jego muzykę gospodyni audycji określiła jako "mistrzostwo afrykańskich rytmów połączonych z jazzową improwizacją i absolutną muzyczną wolnością".
Posłuchaj
Usłyszeliśmy również nagrania supergrupy Toto Bona Lokua. W jej skład wchodzą: francuski wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Gerald Toto, pochodzący z Kamerunu basista Richard Bona oraz wokalista Lokua Kanza, rodem z Demokratycznej Republiki Konga. Trzej panowie w 2004 roku wydali wspólny album łączący jazz z afrykańskimi rytmami i elementami muzyki karaibskiej.
Toto Bona Lokua – "Youwilé", źródło: YouTube / NO FORMAT!
Swe umiejętności zaprezentowała też Sona Jobarteh z Gambii – kobieta, która postanowiła przełamać męską dominację w grze na korze, tradycyjnym afrykańskim instrumencie strunowym, podobnym do harfy. Grający na korze pochodzą tradycyjnie z rodzin griotów, czyli afrykańskich bardów przekazujących swoją wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie.
Trzydziesta rocznica tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy była okazją do przypomnienia wyjątkowego głosu tego wokalisty, w utworze zaśpiewanym w duecie z Ewą Bem. Natomiast 79. urodziny Jana Kantego Pawluśkiewicza posłużyły za pretekst do zaprezentowania słynnego "Korowodu" z repertuaru Marka Grechuty i grupy Anawa, której Pawluśkiewicz był współzałożycielem i kluczowym ogniwem.
***
Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 22.05
kc