Muzyczne wspomnienie Gábora Winanda

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczne wspomnienie Gábora Winanda
Gabor WinandFoto: Shutterstock / Review News

– Data 15 czerwca jest dla mnie bardzo znacząca, bo dokładnie rok temu niespodziewanie odszedł bliski mi muzyk, jeden z najznakomitszych jazzowych wokalistów Gábor Winand – powiedziała Julia Sawicka.

Dlatego właśnie autorka postanowiła 81. wydanie audycji "NocHarmonia" w dużej mierze naznaczyć obecnością i twórczością węgierskiego wokalisty.

Gábor Winand urodził się w 1964 roku w Budapeszcie i już w dzieciństwie pobierał pierwsze lekcje gry na klarnecie. Gdy miał 19 lat, zaczął studiować śpiew jazzowy na prestiżowej uczelni Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola. Swoje umiejętności instrumentalne poszerzył w międzyczasie o grę na flecie i saksofonie. Koncertował w wielu europejskich miastach, takich jak Berlin, Wiedeń czy Paryż. Na jednym z muzycznych przeglądów zauważył go zasiadający w jury Al Jarreau. Słynny amerykański wokalista tak zachwycił się umiejętnościami Węgra, że zaprosił go do wspólnych koncertów.

W audycji usłyszeliśmy między innymi kompozycje "Sanctuary" oraz "Season of the Heart". – Obie napisane zostały przez znakomitego węgierskiego gitarzystę Gábora Gado. Winand i Gado tworzyli nierozłączny duet, cudownie uzupełniający się w tej wrażliwości dusz – mówiła Julia Sawicka.

W "NocHarmonii" nie zabrakło również muzyki ukraińskich przyjaciół autorki programu: Useina BekirovaIgora Zakusa, a także instrumentalnego jazzu spod znaku niemieckiej grupy Triosence oraz szwedzko-kubańsko-niemieckiego tria dowodzonego przez Martina Tingvalla.


Lista utworów:

 1. Gábor Winand – "Sanctuary"
 2. Gábor Winand – "Season of the Heart"
 3. Triosence – "No One's Fault"
 4. Tingvall Trio – "Dance"
 5. Usein Bekirov – "Eastern Kaleidoscope"
 6. Igor Zakus – "Spring is Coming"
 7. Gábor Winand – "Time"

Posłuchaj

51:00
Muzyka niezapomnianego Gábora Winanda (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadziła: Julia Sawicka
Data emisji: 15.06.2022
Godzina emisji: 22.07

Polecane