Jazz jest kobietą. Wieczorna muzyka nasycona estrogenem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazz jest kobietą. Wieczorna muzyka nasycona estrogenem
Robin McKelle zaśpiewała w "NocHarmonii"Foto: PAP / Panoramic / Norbert Scanella

– Jazz jest kobietą i mówię te słowa z pełną odpowiedzialnością – stwierdziła Julia Sawicka. Tym razem w jej audycji niepodzielnie królowały panie, i to zarówno te śpiewające, jak i grające na różnych instrumentach.

Na początku "NocHarmonii" pojawiło się trochę bluesowych nut, za sprawą Robin McKelle. Ta amerykańska wokalistka w 2012 roku wydała album "Soul Flower", na którym – oprócz własnych kompozycji – umieściła również kilka standardów. Jednym z nich był utwór "I'm a Fool For You", śpiewany wcześniej m.in. przez Ellę Fitzgerald i Franka Sinatrę.

Muzyczną pałeczkę w audycji przejęła następnie obdarzona krystalicznym głosem Tierney Sutton. Urodziła się w mieście Omaha w stanie Nebraska i ma na koncie dziewięć nominacji do nagród Grammy. W zaprezentowanym przez Julię Sawicką nagraniu pod tytułem "Blue" wokalistce towarzyszył kwartet smyczkowy Turtle Island String, a pochodziło ono z płyty "After Blue", która ukazała się w 2013 roku.

Rodzimą scenę reprezentowała w "NocHarmonii" Anna Serafińska, czyli artystka, która jako pierwsza w Polsce otrzymała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Obecnie jest już doktorem habilitowanym i ma w dorobku sześć albumów. Jeden z nich, wydany w 1997 roku, nosił tytuł "Nieobecni" i zawierał jedenaście utworów z tekstami Jonasza Kofty.

Po tej lirycznej uczcie przyszedł czas na muzykę instrumentalną. W głównej roli wystąpiły Regina Carter i Joyce Cooling. Pierwsza z nich jest ekspresyjną skrzypaczką rodem z Detroit i już w wieku dwóch lat zaczęła przejawiać nadzwyczajne zdolności muzyczne. Rodzice zapisali ją więc na lekcje gry na pianinie, które niedługo później zamieniła na skrzypce. Nagrywała płyty m.in. z Wyntonem Marsalisem i Cassandrą Wilson, a w 2001 roku w Genui zagrała koncert na XVIII-wiecznym instrumencie należącym niegdyś do samego Niccolò Paganiniego.

Joyce Cooling pochodzi z San Francisco i jest specjalistką od gry na gitarze. 21 lat temu nagrała album "Third Wish", którego dwa fragmenty – "Daddy-O" i "East Side" – usłyszeliśmy na zakończenie audycji.


Posłuchaj

53:06
Wieczorna muzyka nasycona estrogenami (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 8.06.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane