Z Japonii do Krakowa – niezwykły dar dla Muzeum Manggha

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Japonii do Krakowa – niezwykły dar dla Muzeum Manggha
zdj. ilustracyjneFoto: supavat bursuk/Shutterstock

Słowo kimono oznacza "rzecz do noszenia". To tradycyjny strój japoński, w charakterystycznym kroju zbliżonym do litery T. Prosty, geometryczny kształt pozwolił skupić się na jego dekoracji. Zastosowanie wielu technik wsparte pomysłowością twórców sprawiły, że kimono stało się jedną z najpiękniejszych form japońskiej sztuki, a kolejne epoki kreowały jego określone style.


The Great Wave off Kanagawa 1200.jpg
Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

150 historycznych kimon prosto z Japonii trafiło do kolekcji krakowskiego Muzeum Manggha. To dar japońskiej rodziny Kizu, która kimona kolekcjonuje od lat międzywojennych XX wieku. Dzięki temu krakowska kolekcja kimon liczy w sumie ok. 500 sztuk, w tym na przykład stroje na uroczyste okazje, ale także np. kimona dla dzieci.


Posłuchaj

3:26
150 oryginalnych kimon trafiło do krakowskiego muzeum (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To gest absolutnie bezinteresowny: pan Kizu doszedł do wniosku, że jeśli chcemy te kimona traktować jako całość, zbiór, to nie będzie lepszego dla nich miejsca i nikt nie będzie o nie lepiej dbał i lepiej eksponował, niż muzeum, które jest do tego przygotowane – tłumaczy dyrektorka Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj. – Nasze muzeum jest japońskie, ale... na drugim końcu świata – dodaje.

– Mamy kimona kobiece, dziecięce, męskie. Obok dawnych są również kimona współczesne – wylicza dyrektorka muzeum. – Kimono żyje, kimono się rozwija, stąd z wdzięcznością przyjmujemy tego typu dary – wyjaśnia.

Jednak na wyeksponowanie podarowanych kimon przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać: w tym sezonie w Muzeum Manggha kulturę uzupełnia natura i wystawy sztuki botanicznej, które cieszą się rekordowym powodzeniem. – Jest to temat niezwykle ważny i nośny, związany z percepcją natury, ale też z relacjami między nami a naturą – opowiada Katarzyna Nowak, wicedyrektorka Muzeum Manggha.

Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna XXI wieku/YouTube mangghaKR


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Nowicka (Radio Kraków)
Data emisji: 05.08.2021
Godzina emisji: 16.40

pr

Polecane