"Lokal zamknięty": pierwszy polski film pandemiczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Lokal zamknięty": pierwszy polski film pandemiczny
Kadr z filmu "Lokal zamkniety"Foto: mat. prasowe

Niedawno na ekrany weszła komedia "Lokal zamknięty" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, który jest zarazem współscenarzystą filmu. I właśnie o genezie filmu i realizacji z jego twórcą w swoim programie rozmawia Ryszard Jaźwiński.


ścibor wilczyński orły pap_1200.jpg
Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Bart i Nerd mają świetny plan: chcą się włamać do mieszkania skorumpowanego polityka, by ukraść mu kasę z łapówek. Dużą kasę! Droga do celu wiedzie przez agencję towarzyską, więc będą musieli użyć podstępu, aby zrealizować swój plan. Jednak pojawiają się nieoczekiwane przeciwności: w lokalu zjawia się stały klient – policjant, a potem sutener żądający zapłaty. Co gorsza, nieugięty pracownik sanepidu zamyka agencję na 10 dni, wraz z wszystkimi obecnymi w niej klientami...


Posłuchaj

50:16
Nowości ze świata filmu przedstawia Ryszard Jaźwiński (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wydaje mi się, że jest to pierwsza polska komedia pandemiczna i pewnie jedna z pierwszych na świecie. Teraz zachęcamy ludzi, by powrócili do kina i chcieliśmy to zrobić filmem, który odwołuje się do teraźniejszości i tematu, który wszyscy bardzo przeżywamy – mówi o swoim filmie reżyser i współscenarzysta Krzysztof Jankowski. –  Pomyślałem, że musi to być komedia, bo dramatów mamy już za dużo – wyjaśnia.

– Podczas pierwszego lockdownu, w marcu, wszystko stanęło: realizacje reklamowe, telewizyjne, filmowe. Nagle zostałem bez możliwości pracy, nie miałem nic. I żeby nie siedzieć w Warszawie, bo mówiło się, że w wielkich miastach pandemia zabierze 1/4 mieszkańców, wyjechałem do mamy pod Elbląg – opowiada o genezie komedii "Lokal zamknięty" jej twórca. – W Kamionku nad Zalewem Wiślanym siedziałem do połowy maja i tam usłyszałem, że w Lombardii, w agencji towarzyskiej, u jednej z dziewczyn wykryto COVID. Więc dla bezpieczeństwa zamknięto na kwarantannie wszystkich, którzy tam byli: panie pracujące i klientów. I to właśnie był dla mnie punkt wyjścia całej historii – tłumaczy.

– Ja najpierw napisałem jednoaktówkę, bo wtedy zaczęły być modne nagrania live do internetu. Wróciłem do Warszawy w maju i zaczęliśmy robić próby. I okazało się, że to jest fantastyczny temat, który odnosi się do tu i teraz, że w krzywym zwierciadle można pokazać różne absurdy, których przecież było sporo – mówi Krzysztof Jankowski. – Ale film musiał mieć inny rozmach, trochę większą historię i wtedy powstał wątek kryminalny, który Dawid Kowalewicz, mój współscenarzysta, dołączył do tego pomysłu. Tempo było ekspresowe, bo zależało nam na tym, aby film powstał jak najszybciej. Razem napisaliśmy scenariusz, bo niektóre postacie trzeba było dodać, inne rozwinąć, a kolejne trochę zmienić. I całą sytuację "ufilmowić" – wylicza.

Lokal zamknięty – trailer (wersja reżyserska)/YouTube krzysztof jankowski

Ponadto w audycji

  • 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu i online (9-15.07.2021) – rozmowa z Marcinem Giżyckim dyrektorem artystycznym festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • Rozmowa z Bartłomiejem Topą o nowych rolach aktora – filmy i seriale w produkcji;
  • W kinach: "Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka – rozmowa z Magdaleną Boczarską, wspomnienia z planu filmowego polskiego westernu;
  • Piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Krzysztof Jankowski (reżyser i współscenarzysta filmu "Lokal zamknięty"), Marcin Giżycki (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu), Bartłomiej Topa (aktor), Magdalena Boczarska (aktorka)
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 16.07

mat. promocyjne/pr/kr

Polecane