Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literackie i życiowe wybory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Warszawa, 22.01.2021. Uroczystość odsłonięcia muralu z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Solec 85 w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

 – Krzysztof Kamil Baczyński bardzo szybko wszedł w kręgi konspiracyjnej Warszawy. Można powiedzieć, że był hołubiony. Dwukrotnie był zapraszany do Stawiska przez Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof Kamil Baczyński bywał też na wieczorach literackich – mówiła prof. Anna Nasiłowska. Jarosław Iwaszkiewicz pisał w swoich "Dziennikach", że zazdrości młodemu poecie łatwości pisania wierszy. 


polona.pl polona.pl

W ostatniej kwietniowej "Trójce literackiej" prześledziliśmy dokładnie losy i życie Baczyńskiego. Rozmawialiśmy o jego korzeniach, dzieciństwie, kręgach towarzyskich z okresu dojrzewania oraz o tym, kto miał największy wpływ na jego twórczość. Pochyliliśmy się nad jego wielką miłością oraz zwróciliśmy szczególną uwagę na okres wojenny. 


Posłuchaj

37:19
Krzysztof Kamil Baczyński – poeta-żołnierz i autor wyjątkowych erotyków (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jakie znaczenie dla wyborów młodego poety miał jego dom rodzinny? – Stanisław Baczyński był krytykiem literackim, ale poza tym był żołnierzem legionów. Był mocno zaangażowany w działania PPS. Ten lewicowy charakter zaangażowania jego syn – Krzysztof Kamil - niejako odziedziczył. W czasie I wojny światowej ojciec poety zajmował się rekrutowaniem żołnierzy do legionów w Kongresówce. Służył w I Pułku Ułanów Legionów Polskich, był ranny w bitwie nad Stochodem – opowiada prof. Anna Nasiłowska. Jednostka, w której służył Stanisław Baczyński, tzw. Beliniacy mogła się wydawać przepustką do dalszej kariery. – Nie stał się nikim wpływowym w II Rzeczpospolitej, dlatego że pozostał wierny swoim przekonaniom – ocenia rozmówczyni Magdaleny Złotnickiej. 

>>> Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu <<< 

Rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, fot. polona.pl Rękopis Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, fot. polona.pl

Prof. Teresa Dobrzyńska zaznaczyła, że na postawę i program życiowy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jako bardzo młody człowiek zderzył się z sytuacją wojenną, miały wpływ nie tylko tradycje rodzinne, ale także jego kontakty szkolne, jego przyjaźnie. – To było środowisko Gimnazjum Batorego, z którego wyszła wspaniała młodzież Szarych Szeregów. "Zośka", "Parasol" te bataliony uczestniczące w Powstaniu Warszawskim to są formacje militarne związane z tym środowiskiem. Ten młody człowiek dorastał i dojrzewał w takim środowisku – przypomina gość "Trójki literackiej". 

Mela Koteluk/Czeslaw Spiewa & Mela Koteluk - Piesn O Szczesciu

Co się działo z poezją Baczyńskiego po wojnie, w Polsce Ludowej i do jakich odbiorców wtedy trafiał? Przygodę z Baczyńskim zakończyliśmy refleksją nad tym, czy w ostatnich czasach został odkryty na nowo. Muzycznie towarzyszyły nam nowoczesne interpretacje jego twórczości w wykonaniu m.in. Meli Koteluk i Czesława Mozila. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Teresa Dobrzyńska
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 12.07

gs


Polecane