Zakamuflowane uzależnione

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakamuflowane uzależnione
Młode kobiety piją coraz więcej alkoholuFoto: Glow Images/East News

Młode, wykształcone, zestresowane. Gdy sytuacja je przerasta sięgają po alkohol. Kobiety – coraz częściej wśród uzależnionych.

Posłuchaj

Zakamuflowane uzależnione
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wzrasta odsetek kobiet wśród osób uzależnionych od alkoholu. Jest to zjawisko zauważalne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. – W obecnych czasach kobiety często nie radzą sobie z ilością obowiązków i ról, sytuacja je przerasta i rozwiązaniem staje się alkohol – stwierdziła Beata Mirska, prezes Stowarzyszenia "Damy Radę".

Podobnego zdania jest Jagoda Fudała, kierownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Widzimy, że narasta ten problem wśród młodych (do 29 r.ż.) kobiet, wykształconych, bezdzietnych – powiedziała. Jej zdaniem w ten właśnie sposób kobiety okupują swój zawodowy sukces.

Dr Bogusław Habrat, kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, podkreślił, że kobiety uzależniają się szybciej i nawet małe dawki alkoholu mają na nie znacząco większy wpływ, niż to się obserwuje u mężczyzn. – Kobiety inaczej metabolizują alkohol, który piją, ten proces jest spowolniony w stosunku do mężczyzn – podkreślił. W konsekwencji, ta sama dawka alkoholu powoduje większe stężenia w ciele kobiet niż mężczyzn.

Ekspert dodał, że w przypadku kobiet także skutki nadużywania alkoholu są większe i bardziej zauważalne. - Skutków tego, co obserwujemy dziś spodziewamy się za kilka lat – zauważył. Jednym z nich będzie więcej dzieci rodzących się z upośledzeniem rozwoju psychicznego i motorycznego, gdyż często kobiety nie przestają pić nawet w trakcie ciąży i karmienia piersią.  

Dr Habrat podkreślił, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą. Dlatego u abstynentów niemal nie jest możliwy powrót do tzw. picia kontrolowanego. – Większość pacjentów, po pierwszej dawce alkoholu, nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania. Stąd ogólnie przyjęty model w terapii uzależnień to długotrwała i całkowita abstynencja – podsumował.

Gdzie szukać pomocy i jak rozpoznać czy jest się uzależnioną? Posłuchaj, co mają do powiedzenia nasi słuchacze i eksperci: Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dr Bogusław Habrat kierownikiem Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytut Psychiatrii i Neurologii, Beata Mirska - Prezes Stowarzyszenia "Damy Radę" i Jagoda Fudała, kierownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Czy problem pijących kobiet jest coraz większy?

Za – 86%
Przeciw – 14%

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać codziennie, od poniedziałku do czwartku, tuż po godz. 12.00.

(asz)

Polecane