Czy istnieje kanon literatury?
2020-11-29, 14:11 | aktualizacja 2020-11-30, 13:11
Tematem trzeciego wydania audycji "Trójki literacka" był kanon literatury – czy istnieje, czym jest i jak się ma wobec współczesnych, gwałtownych przemian kulturowych. – Po pierwsze mówimy o szeroko rozumianym kanonie kultury, a po drugie o kanonie literackim, czyli o liście autorów czy dzieł, które uważamy za szczególnie ważne dla dziedzictwa narodowego, dla polskiej tożsamości, i o których dyskutujemy – definiuje dyrektor Instytutu Badań Literackich prof. Mikołaj Sokołowski.
Na początku lat 90. nowe położenie polityczne Polski wymusiło podjęcie dyskusji nad wąsko rozumianym kanonem literackim, jednak badacze nie stracili z pola widzenia również kanonu kulturowego. Wtedy, a później w roku 2004, kiedy to Polska została członkiem Unii Europejskiej, pojawiało się pytanie o to, co w literaturze jest ważne.
Posłuchaj
– Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że idziemy do nowej, jednoczącej się Europy, która rządzi się nowymi prawami, także prawami rynku książki. Chcieliśmy wnieść w naszym wianku wydania najważniejszych polskich pisarzy, opatrzone współczesnymi komentarzami i zaopatrzone we współczesne tłumaczenia. Mieliśmy marzenie, aby ta polska literatura poszła w świat, nadal po tym świecie krążyła i znakomicie dawała tam sobie radę – mówi prof. Mikołaj Sokołowski.
Mimo że z definicji kanon powinien być czymś stałym, w kanonie literackim nie da się uniknąć zmian i przeobrażeń. – Ponieważ zmieniają się czasy, zmieniają się i estetyki. Kanon można rozumieć dwojako. Z jednej strony są to dzieła, które tworzą kulturę narodową i określają naszą tożsamość. Z drugiej strony możemy mówić o kanonie estetycznym i ideowym – wyjaśnia prof. Krzysztof Mrowcewicz z Instytutu książki. – Tak naprawdę jednak, do kanonu powinny wchodzić dzieła, których estetyczna wartość będzie niekwestionowalna – podsumowuje.
Debata "Polski kanon literacki w XXI wieku"/Prezydent.pl
***
Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Krzysztof Mrowcewicz i dr Dariusz Jaworski (Instytut Książki), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor Instytutu Badań Literackich)
Data emisji: 29.11.2020
Godzina emisji: 13.06
kr