Pandemia: narastająca przemoc domowa
2020-11-09, 02:11 | aktualizacja 2020-11-10, 06:11
Wszelkie statystyki na ten temat są jednoznaczne: w czasie pandemii wzrósł odsetek osób dotkniętych przemocą domową. Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy ponownie zostały ograniczone kontakty społeczne. Jak można pomóc osobom ofiarom przemocy domowej?
Nie statystyki są najważniejsze, ale realna pomoc. Z jakiej pomocy mogą skorzystać ci, którzy doświadczają przemocy od osób, z którymi przebywają pod jednym dachem? Co mają zrobić, by nie czuć się osamotnione, jak dać sobie i dzieciom wytchnienie i choć odrobinę spokoju? Jak wyrwać się z tej sytuacji?
Posłuchaj
– Podczas pierwszego lockdownu zgłosiło się do nas telefonicznie ponad 50 procent więcej osób. I bardzo wiele wskazywało, że właśnie to przymusowe zamknięcie oraz duża zmiana i stres, jaki niosła ze sobą sytuacja pandemiczna, spowodowały wzrost liczby osób doświadczających przemocy domowej – mówi Katarzyna Łagowska z Centrum Praw Kobiet.
– Wzrosła nie tylko liczba przypadków przemocy, ale zmieniła się też forma oraz sposób szukania pomocy – dodaje terapeutka i negocjatorka rodzinna Monika Perdjon, również z Centrum Praw Kobiet. – Do CPK zawsze można było przyjść na wstępną konsultację, można było też skorzystać z telefonu zaufania. Teraz, kiedy osoba stosująca przemoc jest w tym samym pomieszczeniu lub za ścianą, to szukanie pomocy jest zdecydowanie utrudnione –tłumaczy.
Z tego też powodu pojawiła się inicjatywa, aby osobom, którym trudno jest zadzwonić i skorzystać z telefonu interwencyjnego, udzielać pomocy na czacie. – I w poprzednim lockdownie, i obecnie właściwie wszystkie nasze działania przeszły na telefon i do sieci – potwierdza Katarzyna Łagowska.
STOP PRZEMOCY Wspieramy Centrum Praw Kobiet/YouTube CrimeInvestigationPL
***
Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Łagowska (Centrum Praw Kobiet), Monika Perdion (mediatorka rodzinna, terapeutka, Centrum Praw Kobiet)
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 0.04
pr