Pandemia: narastająca przemoc domowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pandemia: narastająca przemoc domowa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paul Biryukov

Wszelkie statystyki na ten temat są jednoznaczne: w czasie pandemii wzrósł odsetek osób dotkniętych przemocą domową. Jest to zjawisko szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy ponownie zostały ograniczone kontakty społeczne. Jak można pomóc osobom ofiarom przemocy domowej? 


przemoc domowa rodzina małżeństwo mąż żona 1200.jpg
Czy dzięki ustawie ograniczymy przemoc domową?

Nie statystyki są najważniejsze, ale realna pomoc. Z jakiej pomocy mogą skorzystać ci, którzy doświadczają przemocy od osób, z którymi przebywają pod jednym dachem? Co mają zrobić, by nie czuć się osamotnione, jak dać sobie i dzieciom wytchnienie i choć odrobinę spokoju? Jak wyrwać się z tej sytuacji?


Posłuchaj

1:54:25
Lockdown wzmaga przemoc domową. Jak pomóc ofiarom? (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Podczas pierwszego lockdownu zgłosiło się do nas telefonicznie ponad 50 procent więcej osób. I bardzo wiele wskazywało, że właśnie to przymusowe zamknięcie oraz duża zmiana i stres, jaki niosła ze sobą sytuacja pandemiczna, spowodowały wzrost liczby osób doświadczających przemocy domowej – mówi Katarzyna Łagowska z Centrum Praw Kobiet. 

– Wzrosła nie tylko liczba przypadków przemocy, ale zmieniła się też forma oraz sposób szukania pomocy – dodaje terapeutka i negocjatorka rodzinna Monika Perdjon, również z Centrum Praw Kobiet. – Do CPK zawsze można było przyjść na wstępną konsultację, można było też skorzystać z telefonu zaufania. Teraz, kiedy osoba stosująca przemoc jest w tym samym pomieszczeniu lub za ścianą, to szukanie pomocy jest zdecydowanie utrudnione –tłumaczy. 

Z tego też powodu pojawiła się inicjatywa, aby osobom, którym trudno jest zadzwonić i skorzystać z telefonu interwencyjnego, udzielać pomocy na czacie. –  I w poprzednim lockdownie, i obecnie właściwie wszystkie nasze działania przeszły na telefon i do sieci – potwierdza Katarzyna Łagowska.

STOP PRZEMOCY Wspieramy Centrum Praw Kobiet/YouTube CrimeInvestigationPL

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Łagowska (Centrum Praw Kobiet), Monika Perdion (mediatorka rodzinna, terapeutka, Centrum Praw Kobiet)
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 0.04

pr

Polecane