Wolontariat: potrzeba i wyzwanie współczesności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolontariat: potrzeba i wyzwanie współczesności
zdjęcie ilustracyjne Foto: addkm/Shutterstock.com

Kończący się rok to czas skłaniający nas do refleksji nad tym, co było, jak możemy się zmienić, co nie zostało zaspokojone, na jakie nowe działania możemy sobie pozwolić. Czy jednym z nich może być wolontariat?


senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Każdy ma swojego seniora

Procesy globalizacyjne powodują, że otaczająca nas rzeczywistość staje się płynna, zaskakuje zmianami, które zachodzą z dnia na dzień. Z tego powodu wolontariat, który łączy się z postawą Dobrego Samarytanina i pojęciem miłosierdzia, ewoluuje w czasie, przybierając różne formy.


Posłuchaj

1:54:54
Wolontariat - twórcza droga rozwoju własnego ja (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Rzeczywistość zmieniła swoje oblicze, dlatego wolontariat jest teraz niezwykle istotny. Tracimy bezpośredni kontakt ze sobą, nie spotykamy się tak, jak kiedyś. Człowiek staje się jak samotna wyspa – mówi dr Jolanta Machowska-Goc, współredaktorka książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości".

– Jestem osobą, która jest zaangażowaną w działalność wolontariacką 24 godziny na dobę. Mam pod opieką dwie starsze osoby: moją mamę, która jest obecnie osobą niepełnosprawną, nie porusza się samodzielnie, jest bardzo schorowana. I moją ciocię, która cierpi na chorobę Alzheimera – opowiada dr Beata Sufa, która również jest współredaktorką książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości".


Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości

– To nie jest nic spektakularnego: wszystkie czynności, które wykonuję, pomagając im i wspierając, to czynności dnia codziennego – tłumaczy. – Ale pomyślałam sobie, że często nie uświadamiamy sobie, że dajemy siebie innym. A to nam przynosi ogromną satysfakcję, nastraja nas pozytywnie – dodaje.

– Nie ukrywam, że mimo braku snu, zmęczenia, widzę sens swojego życia, swojego postępowania. Chcę żyć dla nich i chciałabym, aby one żyły dla mnie jak najdłużej – deklaruje dr Sufa.

Wolontariat w wolnym czasie.../YouTube Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

*** 

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Jolanta Machowska-Goc, dr Beata Sufa (redaktorki książki "Wolontariat w dobie płynnej rzeczywistości")
Data emisji: 28.12.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane