Adopcja nie musi być tematem tabu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adopcja nie musi być tematem tabu
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/geralt

O adopcji właściwie się nie rozmawia. To temat wstydliwy, temat tabu. A przecież taka rozmowa jest bardzo potrzebna: dla osób, które chcą adoptować dzieci, dla tych, które już adoptowały, ale też dla lekarzy zajmujących się dziećmi adopcyjnymi, a nawet tych rodzin, które żyją w pobliżu, są znajomymi. Najwyższy czas odczarować adopcję.


dziecko rodzic ojciec wyjazd pożegnanie 1200.jpg
W opuszczonym gnieździe

Na polskim rynku pojawiła się książka "Odczarować adopcję" napisana przez Magdalenę Modlibowską, prezes Fundacji Wsparcia Rodzin "Po Adopcji". Autorka oparła ją na swoich wieloletnich doświadczeniach – jest matką trójki dzieci: dwójki adoptowanych, jednego własnego – ale także na doświadczeniach innych rodzin adopcyjnych.


Posłuchaj

1:54:16
Odczarować adopcję (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Autorka "Odczarować adopcję" przeprowadza czytelnika przez cały proces adopcyjny, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Oprócz solidnej porcji wiedzy i znajomości faktów otrzymujemy wiele poruszających opowieści i prawdziwych historii, które pomagają oswoić się z adopcją i poznać jej specyfikę. –Odczarowywanie to dla mnie pokazywanie rzeczywistego obrazu. Bo o adopcji krąży bardzo dużo mitów, stereotypów, często uważa się, że to jest temat delikatny, wręcz tabu – tłumaczy Magdalena Modlibowska.

– Moim wyzwaniem, wręcz misją życiową jest m.in. pomaganie w ten sposób, że o adopcji się mówi. Mówi tak, jak o naturalnym rodzicielstwie, dzieli się swoimi pięknymi doświadczeniami, ale też tymi gorszymi – jak każda matka – mówi autorka książki. 


Okładka książki Magdaleny Modlibowskiej "Odczarować adopcję. Przewodnich dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje dziecko", fot. Wydawnictwo Mamania Okładka książki Magdaleny Modlibowskiej "Odczarować adopcję. Przewodnich dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje dziecko", fot. Wydawnictwo Mamania

– Zauważyłam, że kiedy w towarzystwie, podczas takiej właśnie rozmowy mówiłam: "ja adoptowałam swoje córki", ludzie reagowali zatrzymaniem, milczeniem. To nie było samo w sobie pejoratywne, ale nadawało trochę takiego strasznego odbioru. Dlaczego nie mówią: "o, super!", dlaczego nie gratulują? – pyta pani Magdalena. – Tymczasem za granicą, nieważne w jakim towarzystwie, reakcje były zupełnie naturalne: "o, gratuluję ci!", "a jak to jest adoptować dziecko?", "czy dziewczynki są biologicznym rodzeństwem?", "jak długo trwa proces adopcyjny w Polsce?" – opowiada.


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Magdalena Modlibowska (prezes Fundacji Wsparcia Rodzin "Po Adopcji", autorka książki "Odczarować adopcję")
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane