Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś?
Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock.com/GrAl

Podobno "muzyka łagodzi obyczaje", co oznacza, że związana jest z emocjami. A skoro są emocje, to wkraczamy już w strefę psychiki. Czym więc zajmuje się "psychologia muzyki"? Co można powiedzieć o człowieku, biorąc pod uwagę to, jakiej muzyki słucha? Czy istnieją męskie i żeńskie instrumenty muzyczne?

Dźwięki i muzyka towarzyszą człowiekowi od urodzenia, a właściwie już nawet wcześniej je rejestrujemy i na nie reagujemy. Ich wpływ na nas i nasze życie wydaje się niezwykle znaczący i tym, w uproszczeniu, zajmuje się m.in. psychologia muzyki. Choć można też odnieść wrażenie, że nie jest ona traktowana dostatecznie poważnie. 


Posłuchaj

53:22
Psycholog muzyki, dr Maria Chełkowska-Zacharewicz (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jedno z najbardziej spektakularnych, choć wg specjalistów wcale nie najciekawsze, pytanie brzmi: czy można określić, jaki jest człowiek, jeśli znamy preferowany przez niego gatunek muzyki? 

– Badania pokazują, że to wcale nie jest oczywiste: więcej jest przypuszczeń niż twardych dowodów wskazujących na jakieś powiązania – odpowiada psycholog muzyki dr Maria Chełkowska-Zacharewicz. – Są za to badania pokazujące nasze stereotypy dotyczące osób o określonych preferencjach muzycznych: co nam się wydaje na temat tego, kim są, co lubią i jakie mają przekonania – tłumaczy.

Laboratorium Psychologii i Neuropsychologii Muzyki - część 1./YouTube Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie


Jak się okazuje, np. jazz jest tak różnorodnym i bogatym gatunkiem muzyki, że określenie, kim są słuchający go ludzie, jest niezwykle trudne. – Jeśli kierując się badaniami, miałabym w ogóle coś o nich powiedzieć, to tyle, że są otwarci, gotowi na przyjęcie nowych doświadczeń – mówi dr Chełkowska-Zacharewicz.

Z kolei muzyka słuchana w młodości, kiedy przeżywamy burzę hormonów, szukamy swojej tożsamości, zadajemy bardzo dużo ważnych pytań, jest sposobem na wyrażenie swojej tożsamości, pokazanie swoich wartości. I, jak się okazuje, zostaje z nami na dłużej. Ba, często to właśnie do niej będziemy wracać na starość.


Laboratorium Psychologii i Neuropsychologii Muzyki - część 2./YouTube Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: dr Maria Chełkowska-Zacharewicz (psycholog muzyki)
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane