Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę
Problem nadmiaru trzewnej tkanki tłuszczowej może dotyczyć również osoby z prawidłowym wskaźnikiem BMI. Pomóc im w diagnozie ma rozwiązanie, nad którym pracują polscy naukowcyFoto: Netpixi/Shutterstock

Rubid, potas, żelazo i brom - stężenie tych pierwiastków w tkankach ma być kluczem do wczesnej diagnostyki otyłości oraz związanych z nią powikłań. W szybkim i skutecznym wykrywaniu choroby ma pomóc rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Według badań z otyłością zmaga się 1/5 Polaków.
  • Choroba może dotyczyć również osób z poprawnym wskaźnikiem BMI.
  • Rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z AGH i UJ, ma pomóc szybko, tanio i bezinwazyjnie diagnozować nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej w ciele.

Jak dużym problemem wśród Polaków jest otyłość? Mówiąc krótko, według parametrów wskaźnika BMI z chorobą zmaga się 1/5 mieszkańców naszego kraju. To 22 proc. mężczyzn i tyle samo kobiet. Gorzej sytuacja wygląda, jeśli spojrzymy na dane obejmujące nadwagę i otyłość. W tym przypadku problem nadmiernej masy ciała dotyczy ok. 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet.

Nad nowym sposobem diagnozowania otyłości pracują zespoły dr hab. Magdaleny Szczerbowskiej-Boruchowskiej z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz dr hab. Agaty Ziomber-Lisiak z Collegium Medicum UJ. Jak podkreślają badaczki w rozmowie z Joanną Gąską, nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej może występować również u osób, które mają poprawne wyniki badania indeksem BMI. - Do tej pory posługujemy się badaniami obrazowymi, takimi jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Nasze rozwiązanie jest celowane do tej grupy pacjentów, którzy zewnętrznie wydają się mieć prawidłową masę ciała, aby zlokalizować u nich nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, która jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia - tłumaczą kierowniczki zespołów.

Tanio, skutecznie i nieinwazyjnie

Rozwiązanie, nad którym pracują naukowczynie, ma być tańsze, szybsze i bardziej skuteczne. Zanim jednak zostanie ono wprowadzone, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych. A te jeszcze przed zespołem; na razie przeprowadzono pierwsze analizy na zwierzętach.

Istotnym czynnikiem w metodzie diagnozy ma być rubid. We wszystkich badanych tkankach, w przypadku osób otyłych, był on na wyższym poziomie. - Wszystkie techniki stawiały na pierwszym miejscu rubid. Do tego tworzymy modele, które pozwalają nam na zaklasyfikowanie danego osobnika do grupy otyłych lub nieotyłych zwierzaków, równocześnie pokazując, który z pierwiastków jest kluczowy przy takiej selekcji - tłumaczą ekspertki z AGH i UJ. - Jeżeli badania potwierdziłyby się w badaniach klinicznych, mogłybyśmy zaproponować badanie właściwie nieinwazyjne; byłoby ono na pewno konkurencyjne w stosunku do obecnie dostępnych badań obrazowych, które są drogie i czasem przeciwwskazane - dodają. 


Najczęściej czytane:


Posłuchaj

4:26
Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli szybciej diagnozować chorobę (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia! 
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Autorka materiału: Joanna Gąska
Data emisji: 30.04.2024
Godzina emisji: 10.47

qch/wmkor

Polecane