Słowiańskie strzygi i topielce – dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słowiańskie strzygi i topielce – dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia
Fotografia obrazu olejnego Jacka Malczewskiego pt. "Topielec w uściskach dziwożony"Foto: polona.pl

Na co dzień można najeść się strachu, bać się własnego cienia i mieć nogi z waty. Poza tym - choć strach ma wielkie oczy - diabeł nie jest aż tak straszny, jak go malują. Strach towarzyszy nam od wieków, a my czasami lubimy serwować go sobie sami. Dlatego wybieramy horrory, ale też, ostatnio bardzo modną, mitologię słowiańską, w której królują chochliki, strzygi i topielce. 


Posłuchaj

51:44
"Straszne" historie i psychologia (Audycja publicystyczna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwraca uwagę specjalizująca się w demonologii słowiańskiej Anna Malewska, mitologia większości z nas kojarzy się z mitologią starożytnych Greków i Rzymian, której głównymi bohaterami byli bogowie. – Możliwe, że mitologia słowiańska też miała takich bogów, ale bardziej prawdopodobne jest to, że główne wierzenia, te najbliższe ludziom, dotyczyły demonów. To one towarzyszyły ludziom na co dzień, dlatego do naszych czasów dotrwało dużo więcej przekazów – tłumaczyła.

Rozumienie, że demony są złem wcielonym, jest naleciałością chrześcijańską. Wśród demonów można było spotkać zarówno te pomocne (zwłaszcza, jeżeli były regularnie karmione przez domowników), jak i te złośliwe. Postrzeganie demonów, które nadeszło wraz ze schyłkiem pogaństwa, zostało nam jednak do dziś, a my lubimy czytać (lub oglądać) horrory, w których się pojawiają. Dlaczego tak jest?

– Tym, co jest tak bardzo pociągające w oglądaniu horrorów, to wyjątkowo duża dawka adrenaliny jak na dosyć bierny sposób spędzania czasu. Teoretycznie siedzimy w domowych pieleszach lub w kinie i nie ruszamy się za wiele, a nasz układ nerwowy jest pobudzany w taki sposób, jakbyśmy naprawdę brali udział w czymś bardzo ekscytującym. Żaden gatunek filmowy nie wpływa tak na nasze emocje, jak horror – mówiła psycholog i fanka historii z dreszczykiem Katarzyna Kucewicz.

Demonologia słowiańska. Projekt "UPIÓR"/IKMGdansk

***

Tytuł audycji: Audycja publicystyczna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, fanka horrorów), Sylwia Błach (pisarka, blogerka, autorka opowiadań, fanka "gore"), Anna Malewska (doktorantka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego specjalizująca się w słowiańskiej demonologii)
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 23.09

kr


Polecane