Reklama

reklama

Między żurawiem i szybem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między żurawiem i szybem
"Carboland". Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w GdyniFoto: mat. promocyjne

Poezja Europejskiej Poetki Wolności 2020 – Sinead Morrissey – zainspirowana  arcydziełem wczesnej myśli inżynierskiej (temat poprzedniego wydania MBK), podpowiedziała nam, że można, jak wyżej, zatytułować Magazyn. To – trochę żart, ale gościa specjalnego wydania spotkałam w Stoczni Gdańskiej, nieopodal słynnych żurawi, a w części jego drugiej, informacyjnej, zaprosiliśmy na wystawę, której symbolem jest kopalniany szyb.

Posłuchaj

51:31
Stefan Chwin gościem specjalnym MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po kolei więc. 

31 sierpnia nie mogło być inaczej, znalazłam się w Stoczni Gdańskiej, precyzyjnie pod Europejskim Centrum Solidarności, by podobnie, jak wielu moich gdańskich przyjaciół, świętować indywidualnie 40. rocznicę podpisania porozumień.

Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

Dzień był w Gdańsku wyjątkowy, bo poza tym, wieczorem w Filharmonii wręczana była wspomniana Nagroda Europejski Poeta Wolności. W kilka godzin później na Westerplatte tradycyjnie obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej. Radosne więc rocznice i okoliczności "ścierały się" z tymi najgorszymi w historii.

Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

I w tej aurze właśnie Stefan Chwin (nie lubi, kiedy go tytułuje się w tego typu rozmowach) zgodził się na rozmowę o latach 70. i 80. w Gdańsku. Pretekstem była naturalnie rocznica powstania Solidarności, ale też odejście profesor Marii Janion, na której seminaria najpierw uczęszczał, a później z nią współpracował. Jeżeli do tego dodamy fakt wyjątkowości czasu, który od pół roku przeżywamy w skali światowej, ale też bardzo lokalnej, można powiedzieć, że zostaliśmy "wyróżnieni". Nie będzie też typową relacją z naszego spotkania, gdyż odbywało się ono z konieczności w bardzo głośnym miejscu. W tle trwały oficjalne uroczystości obchodów 40-lecia. Zdecydowaliśmy się jednak na odtworzenie tego naszego z pisarzem spotkania, bo jest zarazem rodzajem świadectwa tego niezwykłego czasu.

Stefan Chwin  Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz Stefan Chwin Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Kopalniany dźwig natomiast widnieje na plakacie wystawy otwartej 4 września w Muzeum Emigracji w Gdyni, zatytułowanej "Carboland". Towarzyszy jej instalacja Roberta Kuśmirowskiego "M2/Maison Miniere". "Carboland" – to "historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939". Na razie – krótko – wystawę zarekomendowały dyrektor ME – Karolina Grabowicz-Matyjas oraz kurator Maksymilian Bochenek.

Na dalszym planie – stoczniowy żuraw Foto: Barbara Marcinik Na dalszym planie – stoczniowy żuraw Foto: Barbara Marcinik

W planach mieliśmy wizytę w Gdyni, związaną ze spotkaniem z Pawłem Huelle. Była więc okazja zobaczyć i opowiedzieć szerzej o wystawie spod znaku kopalnianego szybu.

Zaczęliśmy tak oto wrzesień 2020.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 6.09.2020 
Godzina emisji: 14.06

Polecane