Czy picie w czasie jedzenia jest niezdrowe?
2020-08-25, 07:08 | aktualizacja 2020-08-25, 21:08
– Pogląd, że picie w czasie jedzenia jest niezdrowe, opiera się na trzech obserwacjach, które są trochę mitami – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Posłuchaj
Picie w trakcie posiłku a wydzielanie śliny
Pierwszym z argumentów osób, które twierdzą, że picie w trakcie posiłku szkodzi, jest niedobry wpływ niektórych napojów na zdolność do wydzielania śliny. Chodzi konkretnie o napoje wyskokowe. – Tak rzeczywiście jest, ale tylko w przypadku, kiedy pijemy bardzo mocne alkohole, a mocnych alkoholi zwykle nie pijemy do kotleta czy do ryby – wyjaśnia dr Rożek.
Wątroba vs Alkohol/Nauka. To Lubię
Uwaga na soki żołądkowe!
– Drugi argument jest taki, że rozrzedzamy soki żołądkowe, co niekorzystnie wpływa na proces trawienia. To tak nie działa. Nasz organizm kontroluje poziom wydzielanych kwasów w ten sposób, żeby w żołądku było odpowiednie ich stężenie – dementuje naukowiec.
Więcej pijesz – mniej odzyskujesz?
Trzeci argument mówi, że kiedy dużo pijemy, większe kawałki jedzenia szybciej "przepływają" przez nasz układ trawienny, a to sprawia, że nie pozyskujemy z niego wszystkich substancji odżywczych. Jak zaznacza dr Rożek, teza ta tylko częściowo pokrywa się z prawdą. – Rzeczy płynne rzeczywiście przechodzą szybciej przez nasz układ trawienny, ale rzeczy stałe wcale nie. Czy pijemy czy nie, tempo jest podobne – mówi ekspert.
Jak się okazuje, picie w czasie spożywania posiłku nie tylko nie ma minusów, ale ma swoje plusy. – Są badania, które pokazują, że ludzie, którzy piją w trakcie jedzenia, mniej jedzą, a przez to są szczuplejsi – informuje dr Tomasz Rożek.
***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Pośpiech
Data emisji: 25.08.2020
Godzina emisji: 7.14
kr/gs