Czy szybki rozwój współczesnej technologii to mit?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy szybki rozwój współczesnej technologii to mit?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

– W zasadzie zgadzam się z tym twierdzeniem. Jest trochę mitem to, jak szybko rozwija się nasza technologia – stwierdza dr Tomasz Rożek.

– To, że technologii jest wokół nas coraz więcej i, że jesteśmy w nią coraz bardziej zanurzeni, jest faktem. Nie są to jednak nowe wynalazki. Internetu nie wynaleziono wczoraj, podobnie jak jego aplikacji w, na przykład lodówkach, czy samochodach. To wszystko wprowadzono wiele lat temu i gdyby zastanowić się nad konkretną technologią, która zmieniła nasze życie, to ostatnią taką rzeczą jest właśnie internet. Ten istnieje jednak już od kilkudziesięciu lat – wyjaśnia dr Rożek.


Posłuchaj

7:15
Czy rozwój technologii jest w stagnacji? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Zachwycamy się tym, że jakaś firma wypuściła telefon z elastycznym, zginającym się ekranem. To jednak niewielki krok w rozwoju czegoś, co już istnieje od dawna. Tempo naszego rozwoju technologicznego jest mitem. Nie jest nim jednak stosowanie technologii wokół nas. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że żyjemy wręcz w czasach pewnej technologicznej stagnacji. Wokół nas dzieje się dużo, ale nie dlatego, że coś wymyślamy. Znajdujemy raczej nowe zastosowania istniejących wynalazków – mówi dziennikarz naukowy.

Youtube/Niesamowite Fakty

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 7.14

ml

Polecane