Skąd się biorą bąbelki w śladzie za obracającą się śrubą motorówki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skąd się biorą bąbelki w śladzie za obracającą się śrubą motorówki?
Zdj. ilustracyjneFoto: ANURAKE SINGTO-ON/Shutterstock.com

– Pływając motorówka zauważyłem, że śruba napędowa obracając się w wodzie zostawia za sobą bąbelki powietrza. Skąd to powietrze, skoro śruba zanurzona jest w wodzie? – pyta pan Andrzej.

– Ściślej rzecz biorąc, to nie jest powietrze, lecz bąbelki z parą wodną. To, co pan Andrzej widział, to wynik tak zwanej kawitacji, czyli szybkiej zmiany stanu skupienia z ciekłego w gazowy – tłumaczy dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj

4:53
Kawitacja, czyli skąd są bąbelki powietrza w śladzie śruby napędowej (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– W przypadku śruby w motorówce, ale także np. płynącej torpedy lub wody przepływającej przez zwężenie w zaworze, w niektórych miejscach dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia. I wraz z tą zmianą, kiedy to ciśnienie nagle i drastycznie spada, powstaje niemal próżnia. I w takich warunkach dochodzi do gwałtownej zmiany stanu skupienia: woda z fazy ciekłej bardzo szybko zamienia się w fazę gazową, czyli parę wodną – mówi trójkowy ekspert. 

– Potem to ciśnienie zaczyna znowu rosnąć, a pęcherzyki pary wodnej są zgniatane przez napierającą zewsząd wodę. To, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić do powstania fali uderzeniowej, i uszkodzenia śruby. Oczywiście są to mikrouszkodzenia, które jednak dość mocno skracają żywotność elementów pracujących w takich warunkach – dodaje dr Rożek.

Cavitation! explained HD/YouTube Dan Stefanescu


***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 7.14

pr


Polecane