Psycholog: okres kwarantanny może być dla nas szansą. Warto być wyrozumiałym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psycholog: okres kwarantanny może być dla nas szansą. Warto być wyrozumiałym
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

– To, jak się do siebie na co dzień odnosimy, buduje atmosferę w domu, w związku. I zwłaszcza teraz, kiedy możemy mieć trochę więcej stresu, różne swoje obawy i każdy będzie inaczej je prezentował i inaczej przeżywał, to warto być bardziej wyrozumiałym – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia psycholog Anna Golan.

Posłuchaj

Psycholog Anna Golan o relacjach rodzinnych w dobie kwarantanny ("Puls Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Okres społecznej kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa, to nie tylko praca zdalna i unikanie dużych zgromadzeń. To także nieplanowane spędzanie wielu godzin i dni z rodziną w domu lub mieszkaniu z poważnymi ograniczeniami dotyczącymi aktywności poza domem. O tym, jak sobie radzić w tym czasie mówiła w "Pulsie Trójki" psycholog Anna Golan.

ludzie 1200 pap.jpg
Przestrzeganie kwarantanny. Ponad 100 tys. policyjnych kontroli, kilkaset naruszeń

Zintensyfikowane relacje rodzinne

Psycholog zwróciła uwagę na to, że problemów dotyczących intensywniejszych relacji w domach jest mniej, niż można by się spodziewać. Jednak przyznała rację, że problem może się pojawić.

– Rzeczywiście ten czas, kiedy jesteśmy bez możliwości rozładowania emocji, wyjścia na zewnątrz, bez różnego rodzaju rozpraszaczy, rzeczy, na które po prostu na co dzień tracimy czas, te relacje rodzinne i partnerskie mogą być bardziej intensywne. Rzeczywiście to może mieć pozytywne, ale też trudne oblicze dla nas. Wszystko będzie bardziej zintensyfikowane – stwierdziła Anna Golan.

Jak sobie z tym radzić?

Rozmówczyni Patrycjusza Wyżgi zwróciła uwagę na to, że ważne jest, by wykorzystywać te możliwości, które nam jednak pozostały. – Mamy teraz ograniczone możliwości wychodzenia, ale nie ma powodu, żebyśmy mieli rezygnować ze spaceru – wyjaśniła.

Podkreśliła także znaczenie odrębności każdego człowieka. Jedni potrzebują być w towarzystwie, inni lubią pobyć trochę samemu, bo wtedy "ładują baterie". Należy uszanować potrzeby każdej osobowości.

W tym kontekście zwróciła uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości. – Z tego właśnie składa się nasza codzienność. To buduje atmosferę w domu, w związku – jak my się do siebie na co dzień odnosimy. I zwłaszcza teraz, kiedy możemy mieć trochę więcej stresu, różne swoje obawy i każdy będzie inaczej je prezentował i inaczej przeżywał, to warto być dla siebie bardziej wyrozumiałym – stwierdziła Anna Golan.

Psycholog zaznaczyła, że ważne jest ograniczanie informacji dotyczących pandemii, aby nie pobudzać w sobie lęku i nie przeżywać tego nieustannie.

COVID-19 Polska 1200 PAP.jpg
Polacy w kwarantannie. Policyjne dane o kontrolach i udzielonej pomocy

Problem czy szansa?

Anna Golan podkreśliła, że okres kwarantanny może być dla nas szansą, byśmy żyli trochę naturalniej, spędzali ze sobą więcej czasu, czy przeczytali dawno zapomniane książki.

– Jeśli ktoś ma taką potrzebę, żeby na jakiś czas się oddzielić, to nie traktowałabym tego jako wyrazu jakiegoś problemu, czy pogorszenia relacji. Tu też musimy mieć takie zrozumienie, że musimy sobie dać jakąś wolność na tej ograniczonej przestrzeni, jaką mamy – wyjaśniła.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Anna Golan (psycholog, terapeuta par)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 17.45

jmo/gs

Polecane