Czy wiem jak chronić się przed wirusem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wiem jak chronić się przed wirusem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Angela Kotsell

Czy używanie masek na twarz ma sens? Czy każdy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem jest ryzykowny?

Posłuchaj

Koronawirus – jak się zabezpieczyć, czego unikać? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy można bezpiecznie poruszać się po sklepie dotykając półek i koszyków? Jak odróżnić objawy wywołane koronawirusem od zwykłego przeziębienia? Czy można przygotować organizm na epidemię?

Czy wiem jak chronić się przed wirusem?

– Na koronawirusa są narażone szczególnie osoby starsze, zwłaszcza jeżeli są one obciążone dodatkowymi chorobami, głównie układu oddechowego. Nawet lekarz będzie miał problemy z odróżnieniem czy to koronawirus, czy jakiś inny wirus. Im głębiej w organizmie znajduje sie badany materiał, tym lepiej. Lepsze są aspiraty z płuc, ale wymaz z gardła jest znacznie łatwiejszy do pobrania. Co do zakażeń bezobjawowych, wiemy, że istnieją, natomiast nie wiemy, jaki jest ich odsetek w stosunku do objawowych – tłumaczy prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Państwowego Związku Higieny. – Problemem jest to, że zakaźność poprzedza objawy. Osoba, która jeszcze jest zdrowa, już może zakazić – podkreśla ekspert.

– U większości polskich pacjentów, u których stwierdzono koronawirusa, stan jest dobry. Niestety w przypadku trzech pacjentów stan jest ciężki. Są to osoby starsze, dodatkowo występują u nich inne choroby. Ponad 7 tys. Polaków jest objętych nadzorem epidemiologicznym, co oznacza, że inspektorzy sanitarni utrzymują stały kontakt z tymi osobami, tzn. dzwonią, pytają, czy nie ma jakichś niepokojących objawów. To odróżnia nadzór epidemiologiczny od kwarantanny – w przypadku kwarantanny mówimy o konieczności przebywania w domu, zerowym kontakcie z otoczeniem, niewychodzeniem na zewnątrz, chociażby po zakupy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia), prof. Włodzimierz Gut (wirusolog, Zakład Wirusologii Państwowego Związku Higieny), Witold Michałek (Federacja Pacjentów Polskich), Piotr Rudzki (rzecznik Lotniska Chopina)
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane