Świadkowie karnawału Solidarności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świadkowie karnawału Solidarności
Fragment wystawy. Plansza z grafiką przedstawiającą ks. Popiełuszkę i logiem NSZZ "Solidarność".Foto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

Lata 80. były dla polskiego społeczeństwa prawdziwą emocjonalną sinusoidą. Rozpoczęte karnawałem Solidarności, szybko miały osunąć się w marazm stanu wojennego, stopniowo budząc się z niego w kolejnych latach, wraz z tym, jak coraz więcej sygnałów świadczyło o możliwym upadku Związku Radzieckiego.

Posłuchaj

Pokolenie buntu w PRL (Białe Plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

A jednak, niczego nie wiedziano na pewno i różne formy działalności konspiracyjnej świadczyły o dużej odwadze. Spotykano się zatem, ale i działano w mniej lub bardziej zorganizowany sposób. Jak bywało wcześniej w naszej historii, swoje działania podejmowało także najmłodsze pokolenie. Przykładami były Federacja Młodzieży Walczącej czy Międzyszkolny Komitet Solidarności. O tym, jak funkcjonowały te organizacje, opowiedzieli ich niegdysiejsi członkowie. 

– FMW była organizacją konspiracyjną, która działała od 1984 roku, od 1985 roku w skali ogólnopolskiej, do 1990 roku. Można mówić o dużym podobieństwie do działań Solidarności, bo trudno inaczej działać w konspiracji. To były te same techniki, te same rzeczy, tylko przekaz był kierowany do innych osób – mówił Tomasz Roguski, dawny członek Federacji Młodzieży Walczącej. – FMW to nie były tylko licea, to były także szkoły techniczne i zakłady pracy – podkreślił.

– Dla nas MKS był wejściem na bardzo głęboką wodę. To w pewnym sensie było takie siedlisko dzieci opozycjonistów, chociaż my akurat mieliśmy w MKS świętej pamięci Łukasza Weissa, Marcina Palade i nasze bardzo prawicowe skrzydło. To nie było tylko "liberalno-postKOR-owskie" towarzystwo. Fajne było to, że to byli ludzie z różnych szkół, którzy wcześniej się nie znali. Jako uczniowie zajmowaliśmy się propozycjami reform edukacji – dodał niegdyś działający w Międzyszkolnym Komitecie Solidarności Stanisław Trzciński.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Tomasz Roguski (Federacja Młodzieży Walczącej), Stanisław Trzciński (Międzyszkolny Komitet Solidarności), Witold Wasilewski (Wolna Polska) 
Data emisji: 19.02.2020 
Godzina emisji: 23.09

kr/gs


Polecane