Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?
Willis Conover – zdjęcie na wewnętrznej stronie okładki albumu "Willis Conover's House Of Sounds"Foto: mat. promocyjne

Willis Conover (1920-1996) był słuchanym przez miliony prezenterem głosu Ameryki. Uważa się go za jednego z najważniejszych propagatorów jazzu na świecie, zwłaszcza za żelazną kurtyną. Jak jego audycje wpłynęły na odbiór muzyki jazzowej w Polsce?

Posłuchaj

Willis Conover a sprawa polska (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Willis Conover odwiedził nasz kraj wielokrotnie (po raz pierwszy w 1959 roku) i był bardzo ceniony przez polskich muzyków jazzowych, z wzajemnością.

– Willis Conover z jednej strony był typowym Amerykaninem – synem amerykańskiego żołnierza, który często przeprowadzał się z racji profesji ojca. Słuchał jazzu w radiu już przed wojną i stwierdził, że słuchanie oraz opowiadanie o tej muzyce jest i będzie ważnym elementem jego życia. Był fanem jazzu, który wykształcił się samodzielnie. Przebywał w Waszyngtonie w okresie segregacji rasowej i był człowiekiem, który łączył środowiska białych i czarnych. Marzył o światowej jazzowej wspólnocie. Kiedy przybył do Polski, jego celem było znalezienie sposobu na zmodernizowanie jazzu. Widział dwie możliwości – silny modernizm lub połączenie modernizmu z polską tradycją – opowiadał dr Rüdiger Ritter, historyk i muzykolog z Uniwersytetu Bremeńskiego.

– Postać Conovera jawi się w procesie pewnych zjawisk. Jego audycje i bardzo aktywna polityka amerykańska wobec Europy Wschodniej nic by nie znaczyły, gdyby jazz nie został już "zasiany" w kulturze polskiej, nie pojawił się w kulturze polskiej sam z siebie i nie był rozwijany. Tu spotkały się dwie rzeczy: naturalna dążność, zwłaszcza po 1945 roku, do tego, żeby mieć jakąś muzyczną furtkę, obszar wolności twórczej oraz działanie Conovera, które to dążenie wspierało – dodaje dr hab. Rafał Ciesielski, muzykolog, klarnecista, profesor Uniwersytetu w Zielonej Górze.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Rafał Ciesielski (muzykolog, klarnecista, profesor Uniwersytetu w Zielonej Górze), dr Rüdiger Ritter (historyk i muzykolog z Uniwersytetu Bremeńskiego)
Daty emisji: 2.10.2019, 31.03.2020
Godziny emisji:
 23.09, 04.03

kr/mk

Polecane