Czy suplementy powinny podlegać weryfikacji tak jak leki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy suplementy powinny podlegać weryfikacji tak jak leki?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Mommi_sunshy

W ubiegłym roku tylko do listopada Polacy wydali na suplementy diety trzy miliardy czterysta milionów złotych. O dwieście milionów więcej niż rok wcześniej.

Posłuchaj

Czy Polacy chętnie kupują suplementy diety? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Suma astronomiczna, a co ciekawe w większości przypadków wydajemy te pieniądze kompletnie bez sensu! Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Leków, jedna czwarta suplementów ma skład niezgodny z tym, co widnieje na opakowaniu. Wartość lecznicza jest nic niewarta…

– Suplementy diety nie przechodzą badań klinicznych. One są tak naprawdę elementem diety, która ma uzupełniać niedobory określonych składników – mówi prof. Marcin Czech, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. – Analizy wskazują, że pacjenci traktują suplementy jako leki lub coś, co ma lecznicze działanie, ale nie mają obciążeń związanych z działaniami niepożądanymi – dodaje.  

– Tak jest skonstruowane prawo i taka jest specyfika tych produktów, że trudno żywność oceniać w kryteriach jakościowych dla leków. Odwiecznym błędem jest traktowanie suplementów diety w takich kategoriach jak leków i oczekiwania takiego samego skutku i efektu – podkreśla Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Marcin Czech (prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego), Ewa Jankowska (prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Luiza Jakubiak (portal Rynek Aptek), Aleksandra Kurowska (ekspertka ds. ochrony zdrowia), Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk)
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji12.06

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: 

Polecane